DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA PRACOWNIKÓW MŁODOCIANYCH
Wymagane dokumenty
- Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika, wraz z załącznikami.
- Załączniki: (wszystkie kopie dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem)
1. Kopie dokumentów potwierdzających, że pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych.
- 2. Kopię dokumentu potwierdzającego zatrudnienie osoby prowadzącej szkolenie w imieniu pracodawcy, albo osoby zatrudnionej u pracodawcy,
- 3. Kopia umowy o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego.
- 4. Kopia świadectwa pracy młodocianego pracownika
- 5. Kopia dyplomu, świadectwa, lub zaświadczenie (oryginał)potwierdzające, że młodociany ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywanej określonej pracy i pozytywnie zdał egzamin przed komisją potwierdzającą kwalifikacje zawodowe.
- 6. Aktualny odpis (wypis) lub kopia zaświadczenia z właściwej ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Z dokumentów tych powinno wynikać, że składany wniosek został złożony przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie.
- 7. Kopia dokumentów potwierdzających status prawny prowadzonej działalności (w przypadku spółek)
- 8. Oświadczenie potwierdzające adres zamieszkania młodocianego pracownika na terenie Gminy Boguchwała,
- 9. Oświadczenie o statusie pracodawcy
- 10. Kopie wszystkich zaświadczeń opomocy de minimis otrzymanej w okresie 3 lat poprzedzających rok złożenia wnioskualbo oświadczenie o wielkości de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (razem z wydrukiem z systemu SUDOP) https://sudop.uokik.gov.pl/.
- 11. Wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimisze szczególnym uwzględnieniem działu D-TABELA.
- 12. Oświadczenie pracodawcy o wysokości poniesionych kosztów związanych z wyszkoleniem młodocianego pracownika ( tylko w sytuacji, jeżeli w Formularzu informacji wypełniono dział D-tabela),
- 13. Inne dokumenty na prośbę organu tj. w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do treści przedłożonych dokumentów lub informacji, niezbędne do ich wyjaśnienia i prawidłowego rozpatrzenia wniosku.
Opłaty:
Brak
Tryb odwoławczy:
Od decyzji służy prawo do wniesienia odwołania do Gminy Boguchwała w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec tut. organu. Z dniem doręczenia tut. organowi oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. Oznacza to, że strona po złożeniu oświadczenia nie będzie mogła wnieść odwołania i skarg do sądu administracyjnego.
Podstawa prawna:
Podstawa prawna
- 122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe(Dz. U. 2024. 737 ze zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. 2018. 2010 tj. z dnia 19.10.2018).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. 2010. 244. 1626 z dnia 23.12.2010) - dotyczy zasadniczych szkół zawodowych.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2017. 1644 z dnia 31.08.2017) – dotyczy szkół branżowych.
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej(Dz. U. 2023. 702 ze zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. 2024. 40 z dnia 11.01.2024).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. 2010. 53. 312 z dnia 02.04.2010).
- Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r.w sprawie stosowania art. 107
i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L, 2023/2831 z dnia 15.12.2023).
Inne informacje:
Źródło pochodzenia środków na dofinansowanie
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników finansowane jest ze środków Funduszu Pracy.
Uwaga:
O zawarciu umowy o pracę z młodocianym pracownikiem, zamieszkałym na terenie Gminy Boguchwała pracodawca jest zobowiązany powiadomić Burmistrza Boguchwały, co umożliwi zaplanowanie środków na dofinansowanie kształcenia.
Zgodnie z art. 122 ust. 11 ustawy Prawo oświatowe - dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników udzielane podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 2023/2831
z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L.2023/2831 z dnia 15.12.2023).
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika:
- w przypadku nauki zawodu do 8081 złprzy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy; jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
- w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy – do 254 złza każdy pełny miesiąc kształcenia;
- w przypadku nauki zawodu prowadzonej w zawodach wskazanych przez ministra właściwegodo spraw oświaty i wychowania w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika wynosi do 10 000 zł.
W przypadku, jeżeli umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z przyczyn niezależnych od pracodawcy, a młodociany pracownik podjął naukę zawodu na podstawie umowy
o pracę w celu przygotowania zawodowego u innego pracodawcy – przysługującą kwotę dofinansowania dzieli się między wszystkich pracodawców, którzy o zwrot kosztów wystąpią, proporcjonalnie do liczby miesięcy prowadzonej przez nich nauki zawodu. Dofinansowanie nie przysługuje temu pracodawcy, z którym umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z winy pracodawcy.
UPRAWNIENI DO OTRZYMANIA DOFINANSOWANIA
Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:
1.Pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona
pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
2.Młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał:
- a) egzamin czeladniczyzgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 z dnia 22 marca 1989 r.
o rzemiośle, w przypadku młodocianego zatrudnionego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem.
b) egzamin zawodowyw przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego
u pracodawcy nie będącego rzemieślnikiem.
- młodociany pracownik ukończył przyuczeniedo wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie
z przepisami, o których mowa w pkt.1.
Rzemieślnikiem zgodnie z ustawą o rzemiośle jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, która niezależnie od innych wymagań przewidzianych w tej ustawie musi być członkiem jednej z organizacji, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy, tj. cechu lub izby rzemieślniczej.
Sposób załatwienia sprawy:
Decyzja w sprawie dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników, z którymi zawarli umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis. Zgodnie z KPA załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż
w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy (wraz z załącznikami), złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zdania egzaminu przez młodocianego pracownika. Zachowanie terminu jest warunkiem koniecznym.
Po upływie w/w terminu dofinansowanie nie będzie przysługiwało pracodawcy.