Informacje

Mogielnica

Sołectwo Mogielnica położone jest wzdłuż drogi powiatowej 1407R Boguchwała-Mogielnica-Niechobrz. W sołectwie dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne ze względu na korzystne położenie sołectwa w pobliżu kompleksu leśnego i dobre połączenie komunikacyjne z miastem Rzeszowem.

Powierzchnia Sołectwa wynosi: 842,27 ha
Ludność: 1429 (2022)

Sołtys: Maria Niedziałek

Rada Sołecka:

  • Renata Bartnik
  • Agnieszka Borowska
  • Monika Dziewit
  • Andrzej Obuch
  • Ireneusz Pączek
  • Władysław Dubiel
  • Mariusz Szczygieł

Rys historyczny

Mogielnica jest najmłodszą wsią w dawnym województwie rzeszowskim. Usytuowana jest w dolince, gdzie przepływa strumyk zwany Mogielnickim (dawniej: Lasowym lub Pogwizdalnym), lewego dopływu rzeki Wisłok, wzdłuż którego wiedzie droga powiatowa, łącząca wieś z Boguchwałą oraz drogą krajową numer 19 (Radom-Rzeszów-Barwinek). Od strony południowo-zachodniej Mogielnica otoczona jest lasem, który należy do Strzyżowsko-Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Zachodnią część wsi przecina żółty szlak, który wiedzie wokoło Rzeszowa, a jego całkowita długość wynosi 100 km.

Tereny Mogielnicy zamieszkiwane były już w byłym stuleciu, lecz należały do sąsiednich wiosek. W 1948 r. z trzech przysiółków: Mogielnic Niechobrzskich, Boguchwalskich i Lutoryskich, powstała jedna samodzielna wieś Mogielnice. W 1968 r. zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów zmieniono nazwę na Mogielnica. Dowodem patriotyzmu miejscowej społeczności było ufundowanie pamiątkowego pomnika Krzyża z okazji 20. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Jedną z pierwszych inwestycji, przeprowadzonych w dużym stopniu w czynie społecznym była elektryfikacja wsi. W 1958 r. oddano do użytku mieszkańców dom ludowy, budowany w 60% w czynie społecznym oraz przy wsparciu finansowym Gminnej Rady Narodowej w Boguchwale. W latach 1992-1995, przy dużej pomocy finansowej i organizacyjnej Wójta Gminy Boguchwała, wspierając podjęte zadania, dom ludowy rozbudowano i wyremontowano istniejącą już część obiektu. W 1958 r. ukończono budowę nowej murowanej szkoły. Odtąd dzieci mogły się uczyć w lepszych warunkach, a nie tak jak do tej pory w drewnianym baraku. Jednak dla rozrastającej się w szybkim tempie Mogielnicy budynek szkoły stał się za ciasny, dlatego podjęto decyzję o rozbudowie i remoncie szkoły, co miało swój finał 13 grudnia 1997 r., a 16 października 2000 r. szkole nadano imię Jana Pawła II.

Przy budowie drogi, którą rozpoczęto w 1960 r., a ukończono w 1968 r. pracowali wszyscy: dzieci, młodzież i starsi - od rana do wieczora. Dzięki temu 7 lat później 30 czerwca 1975 r. uruchomiono linię autobusową MPK nr 33 Rzeszów-Mogielnica. Ułatwiło to bardzo dojazd mieszkańcom do pracy oraz dzieciom do szkół w Boguchwale i Rzeszowie. Kolejną bardzo ważną inwestycją była gazyfikacja i telefonizacja wsi. Prace związane z gazyfikacją ukończono 9 kwietnia 1989 r., natomiast pierwszy etap telefonizacji zakończono 26 stycznia 1991 r. Dalszy etap realizowano w latach 1997-1998. Równie ważną inwestycją była budowa wodociągu oddanego do użytku w 1999 r. i kanalizacji, której budowa trwa do tej pory. W miarę upływu czasu oraz realizacji nowych inwestycji, wieś wyznaczała sobie coraz trudniejsze i ambitniejsze zadania.

17 maja 1981 r. pod zabytkowym Krzyżem, w obecności księdza biskupa Ignacego Tokarczuka, ks. Józefa Muchy i licznie zebranych mieszkańców wioski zapadła decyzja o budowie kościoła. Do kierowania i czuwania nad całością budowy oddelegowany został katecheta z Niechobrza ks. Franciszek Boguń, który został pierwszym proboszczem. 16 sierpnia 1981 r. odbyło się poświęcenie placu pod budowę obiektów sakralnych. Na placu ustawiono krzyż i drewnianą kapliczkę, pełniącą funkcje polowego ołtarza. Ważnym dniem dla wsi było oficjalne utworzenie, czyli erygowanie parafii p.w. NMP Matki Kościoła i Podwyższenia Krzyża Świętego w Mogielnicy, którego dokonano w dniu 1 grudnia 1981 r. W grudniu 1982 r. odbyło się w dolnym kościele pierwsze nabożeństwo - pasterka, natomiast w górnym kościele pierwsze nabożeństwo - także pasterka - odbyło się w 1986 r. Kościół łączą szczególne więzi z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Dzięki pośrednictwu rodaka parafii, ks. prof. Czesława Drążka przywieziono z Rzymu do kościoła w Mogielnicy figurkę Matki Bożej Fatimskiej, która była błogosławiona przez papieża na placu św. Piotra kilka minut przed zamachem na jego życie. Figurka ta została ustawiona w głównej części prezbiterium i jest czczona szczególnym nabożeństwem przez mieszkańców i przyjezdnych gości.

Z Mogielnicy wywodzą się ludzie, którzy swą pracą lub zainteresowaniami rozsławiają swój rodzinny zakątek. Są to: ks. prof. Czesław Drążek, przyjaciel papieża Jana Pawła II, pracujący w Watykanie jako redaktor polskiego wydania "L’Osservatore Romano". Drugą osobą jest ks. dr Jan Ziemniak, który pracował na misji w Gwatemali i Teksasie. Kolejny rodak z Mogielnicy to Edward Hoffman choreograf i dyrektor zespołu polonijnego "Krakusy" z Los Angeles. Dużą zasługę w rozsławianiu Mogielnicy ma również Fryderyk Gil, który prowadził z zamiłowaniem kronikę wsi, wpisując ważne wydarzenia, gromadzi zdjęcia i pamiątki.

Ochotnicza Straż Pożarna

OSP w Mogielnicy powstała w 1945 r. Strażacy biorą udział w akcjach gaszenia pożarów, a także niosą pomoc mieszkańcom w czasie podtopień. W czasie Świąt Wielkanocnych pełnią honorową wartę przy Bożym Grobie. W Wielką Niedzielę wszyscy strażacy w galowych mundurach, z pocztem sztandarowym uczestniczą w rezurekcji i procesji. Z okazji Dnia Strażaka 15 maja 2005 r. odbyły się uroczystości w OSP Boguchwała, w których brali udział również strażacy z Mogielnicy. Przyjechali oni nowo zakupionym samochodem strażackim Ford, który poświęcony został przez ks. kapelana OSP z Rzeszowa.

W 22 kwietnia 2018 r. odbyły się uroczystości związane z otwarciem zmodernizowanej remizy strażackiej. Przebudowa Domu Ludowego w Mogielnicy objęła rozbudowę budynku o garaż OSP oraz wydzielenie pomieszczeń dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Ponadto wybudowano parking i chodniki oraz wykonano termomodernizację obiektu. Powierzchnia użytkowa zwiększyła się do blisko 620 m2. W budynku znalazły się także pomieszczenia biblioteki, sołtysa oraz koła gospodyń. Koszt rozbudowy budynku o pomieszczenia OSP został sfinansowany z budżetu gminy i wyniósł ponad 503 tys. zł. Całkowity koszt przebudowy obiektu, w tym utworzenie pomieszczeń ŚDS, wyniósł ponad 1,9 mln zł.

Pod koniec 2019 r. o nowy wóz bojowy MAN wzbogaciła się OSP Niechobrz. Zarząd jednostki podjął decyzję o przekazaniu używanego dotychczas pojazdu druhom z Mogielnicy. Uroczyste przekazanie samochodu specjalnego Volvo nastąpiło 29 lutego 2020 r. podczas walnego zebrania jednostki.

Koło Gospodyń Wiejskich

Do rozwoju Mogielnicy przyczynia się także: Koło Gospodyń Wiejskich. Organizacja już 1938 r.  a członkinie koła biorą czynny udział w wielu imprezach kulturalnych i swą działalnością kultywują tradycje naszego regionu.

LKS "Grom" Mogielnica

27 kwietnia 1999 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie zarejestrował w rejestrze kultury fizycznej Ludowy Klub Sportowy "Grom" z siedzibą w Mogielnicy. Pierwszym sprawdzianem umiejętności drużyny był turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy w Boguchwale. Pierwszy puchar zespół zdobył na turnieju zorganizowanym przez Prezesa "Iskry Zgłobień" z okazji 25-lecia istnienia tego klubu. Radość z jego zdobycia była ogromna. Mecze ligowe grupy B, w której znalazła się Mogielnica rozgrywane były na obcych stadionach. Kolejnym sprawdzianem umiejętności piłkarskich były rozgrywki ligowe w klasie C. Kolejne sezony przynosiły sukcesy, ale nie brakło też porażek. Optymizm zespołu budzi ogromną wolę walki, a systematyczne treningi przynoszą pożądane efekty.

Zakupienie terenu pod kompleks sportowy w Mogielnicy postawiło przed klubem ogromne wyzwania. W krótkim czasie zbudowano płytę stadionu, postawiono blaszane garaże, które pełnią rolę szatni, zamontowano oświetlenie, podłączono wodę, wykonano bieżnię a nawet zbudowano piękne trybuny. W 2013 r. na stadionie rozpoczęła się budowa budynku wielofunkcyjnego, który pełni nie tylko funkcję zaplecza sportowego, ale także kulturalnego. Parter zajmują szatnie dla sportowców, pomieszczenia sanitarne, magazyn oraz pomieszczenia techniczne. Piętro zostało przeznaczone na cele kulturalne, oświatowe oraz działalność organizacji pozarządowych.

Ośrodek Kultury

20 października 1995 r. utworzono Bibliotekę Publiczną, a 3 lata później w 1998 r. rozpoczęła swą działalność filia Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku. W okresie działalności Ośrodka Kultury istniało wiele grup zainteresowań. Były to: Zespół Tańca Ludowego "Potoczek" - instruktor Marcin Zych, Zespół Tańca Towarzyskiego "Dżet" - instruktor Agnieszka Wójcik, Grupa Baletowa, Szkoła Praktycznej Samoobrony - instruktor Rafał Matuła. W listopadzie 2000 r. Ośrodek Kultury zapoczątkował cykliczną imprezę - Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej. Co roku organizowany jest koncert kolęd, a dużą atrakcją dla mieszkańców są pikniki rodzinne w plenerze zakończone zabawą taneczną.

Ci, którzy lubią śpiewać spotykają się na próbach chóru "Gaudium". Powstał w 1997 r. debiutując w Niedzielę Wielkanocną w kościele parafialnym w Mogielnicy. Pierwszym dyrygentem był pan Piotr Kłęk. Działalność chóru to liczne występy podczas uroczystości kościelnych, patriotycznych i okolicznościowych. Chór dwukrotnie uczestniczył w nagraniu swojego repertuaru dla Telewizji Rzeszów. Po raz pierwszy, w październiku 2000 r., nagrano Pieśni Maryjne. Po raz drugi w styczniu 2001 roku nagrane zostały kolędy. Podczas tego nagrania chór po raz pierwszy wystąpił pod nazwą "Gaudium". Dużym sukcesem było zdobycie dwóch brązowych medali na międzynarodowym festiwalu chórów w Olomouc w Czechach, gdzie połączone chóry "Deo-Gloria" z Boguchwały i "Gaudium" z Mogielnicy wspólnie wyśpiewały te nagrody. Osoby tworzące chór to amatorzy, którzy swoim śpiewem chcą nieść radość innym.