Czym jest plan ogólny?
24 września 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym, wprowadzająca długo oczekiwaną reformę planowania przestrzennego w Polsce. Reforma ma za zadanie usprawnić sporządzanie planów miejscowych. Proponuje nowe narzędzia uławiające m.in. inwestowanie przy zachowaniu zasad ładu przestrzennego i transparentności, a także uszczelnienie procedury wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Podstawową, kluczową zmianą jest wprowadzenie nowego dokumentu w randze aktu prawa miejscowego, pod nazwą planu ogólnego, który docelowo zastąpi Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Plan ogólny to dokument planistyczny obejmujący obszar całej gminy. Jest to akt prawa miejscowego, który będzie stanowił podstawę do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Plan ogólny będzie przygotowywany przez urbanistów, aby pomimo zmian ustawowych zachować ciągłość wydawania dokumentów planistycznych (np. miejscowe plany) oraz decyzji administracyjnych (decyzja o warunki zabudowy, pozwolenie na budowę).
Plan ogólny, jak każdy dokument będzie podlegał zmianom.
Zmiany w planowaniu przestrzennym, wprowadzone przez Państwo dotyczą wszystkich gmin w Polsce. Główne cele reformy planowania przestrzennego to:
- ułatwienie gminom prowadzenia racjonalnej polityki przestrzennej,
- inwestowania przy jednoczesnej ochronie cennych terenów,
- zintegrowany plan inwestycyjny (podstawa współpracy pomiędzy samorządem a przedsiębiorcami),
- cyfryzacja i dostępność dokumentów planistycznych,
- powiązanie planowania przestrzennego i społeczno-gospodarczego.
Mając na uwadze duże zmiany w planowaniu przestrzennym Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało materiały edukacyjne dla wszystkich zainteresowanych. Zachęcamy do zapoznania się materiałami https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nasze-dzialania
Plan ogólny gminy zgodnie z art. 13a ustawy (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1130) składa się z czterech podstawowych elementów strukturalnych:
Pierwsze dwa elementy są obligatoryjnymi składowymi dokumentu, natomiast pozostałe dwa są możliwe do wyznaczenia w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych gminy.
Strefy planistyczne to wydzielone obszary z powierzchni gminy dla których obowiązują konkretne ustalenia planistyczne. Strefy planistyczne wybieramy spośród zamkniętego katalogu 13 stref określonych w art. 13c ustawy:
Procedura sporządzenia projektu planu ogólnego będzie składać się m.in. z etapu składania wniosków, konsultacji społecznych, opinii i uzgodnień projektu.
Jednocześnie informujemy, że procedura nie obejmuje indywidualnej korespondencji w zakresie odpowiedzi na złożone wnioski i uwagi.