Aktualności

Wszystkie aktualności

Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności

2020-12-03
Referat Ochrony Środowiska UM

Od sześciu lat Samorząd Województwa Podkarpackiego prowadzi kampanię edukacyjną pn.: "Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie". Najważniejszym elementem tej kampanii jest sadzenie drzew miododajnych.

W jesienny kalendarz działań na rzecz wspierania pszczelarstwa w województwie podkarpackim wpisała się realizowana obecnie - wzorem lat ubiegłych akcja sadzenia roślin miododajnych. Rośliny te z biegiem czasu stają się źródłem nektaru dla pszczół oraz wzbogacają różnorodność biologiczną środowiska. W ten sposób co roku na Podkarpaciu przybywa kilka lub kilkanaście tysięcy nowych drzew.

Zakup takiej ilości sadzonek oraz szeroki zakres tego działania jest możliwy w dużej mierze dzięki dotacji pozyskiwanej na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje to działanie we współpracy z samorządami gminnymi oraz z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie. W ciągu sześciu lat, w ramach kampanii zakupionych i posadzonych zostało łącznie ponad 30 000 szt. sadzonek drzew miododajnych, miedzy innymi: lip, akacji oraz klonów. Na te działania przeznaczono ok. 500 tys. zł.

Zadania w akcji sadzenia drzew miododajnych realizowane są także na terenie Gminy Boguchwała. Na działkach w okolicy Osiedla Koreja w Boguchwale oraz w okolicach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a także na basenach posadzono następujące drzewa i krzewy: irga ,,queen of carpet” (135 sztuk), irga purpurowa „variegatus” (135 sztuk), tulipanowiec amerykański (9 sztuk), klon pospolity (35 sztuk), lipa drobnolistna (35 sztuk), klon jawor (5 sztuk), surmi(5 sztuk), tamaryszek (5 sztuk), świdośliwka (15 sztuk). Oprócz tego na terenie Szkoły Podstawowej w Zgłobniu zasadzono 4 sztuki lipy.

Jak wiadomo, drzewa odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen dla ponad 2 500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Ponadto drzewa oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, w tym metali ciężkich. Uwalniają również substancje lotne o właściwościach bakteriobójczych, poprawiających oddychanie i krążenie. Korzyści dla gospodarki wodnej polegające m.in. na zabezpieczaniu przed powodziami dzięki ograniczeniu spływu wód gruntowych oraz przechwytywaniu wody w czasie opadów.

Drzewa i zakrzewienia są siedliskiem licznych gatunków zwierząt oraz owadów. Ich obecność i stan zdrowia ma ogromny wpływ na różnorodność biologiczną środowiska naturalnego. W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z których aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczół w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian owoców i warzyw. Zachowanie różnorodności biologicznej, czyli bogactwa form życia na ziemi ma ogromne znaczenie dla pszczół. Z tego względu każde działanie, które powoduje wzrost pożytków dla pszczół jest bardzo cenne.

więcej informacji: www.podkarpackie.pl

Liczba odsłon: 1183
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2020-12-03
opublikował Maciej Dziedzic
stanowisko Administrator
data publikacji 2020-12-03 15:12
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność