Aktualności

Wszystkie aktualności

Dni Gminy Boguchwała 2020

29 oraz 30 sierpnia na Rynku Miejskim odbyły się Dni Gminy Boguchwała 2020. Na mieszkańców czekały zawody rekreacyjne i sportowe, koncerty, wystawa grzybów, uroczysta konferencja, a dla najmłodszych przygotowano strefę zabaw i dmuchane wesołe miasteczko.

W sobotę odbyła się Gra Miejska "Boguchwała - Smart City w stronę ekologii". Celem przeprowadzenia gry było przybliżenie zagadnień związanych z poprawą bezpieczeństwa ekologicznego i publicznego. 21 drużyn wyruszyło z Rynku Miejskiego i w różnych punkach na terenie Boguchwały mierzyło się z ciekawymi zadaniami. Nie brakowało logicznych łamigłówek sprawdzających spryt i spostrzegawczość, ale też pytań związanych z ochroną środowiska, a także konkurencji sprawnościowych. Do rywalizacji przystąpiły dzieci, młodzież oraz dorośli. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Oczekiwanie na rozstrzygnięcie gry wypełnił efektowny, pełen akrobacji pokaz judo, zaprezentowany przez grupę adeptów Fight Fun Michał Bartusik. Gra została zorganizowana w ramach projektu "Boguchwała Smart City - rekonfigurowany dynamicznie system monitoringu bezpieczeństwa ekologicznego i publicznego z detekcją źródeł, emitentów i wydzieleniem obszarów bezpieczeństwa" dofinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Niedziela rozpoczęła się od V Biegu Boguchwała - Wisłoczysko. Najpierw wokół Rynku Miejskiego rywalizowały dzieci i młodzież. Najlepszą frekwencją cieszyły się biegi w najmłodszych kategoriach wiekowych. Ponad 90 młodych biegaczy dostarczyło wielu emocji, a ich rywalizacja wywoływała uśmiech na twarzach. W samo południe wystartował bieg główny na 10 km, ze startem i metą na Rynku Miejskim. Trasa wiodła przez malownicze tereny nad Wisłokiem. Z grupy ponad 80 biegaczy najszybszy okazał się Andrzej Szpunar, który trasę pokonał w 37 minut. Przyznano także tytuł Najszybszej Mieszkanki Gminy Boguchwała dla Anny Bieniasz oraz Najszybszego Mieszkańca dla Wojciecha Raka.

W ramach dni Gminy Boguchwała odbywała się I Podkarpacka Wystawa Grzybów, na której można było podziwiać przeróżne okazy i odmiany, zarówno te popularne, jak i takie, które bardzo trudno odnaleźć w lasach.

O godzinie 15:00 rozpoczął się koncert "Boguchwalskie Lato z Folklorem", w którym uczestniczyły zespoły folkowe z terenu Gminy Boguchwała. Na scenie pojawili się Zespół Pieśni i Tańca Kompanija z Boguchwały, Zespół Ludowy Jubilatki ze Zgłobnia, Kapela i Zespół Śpiewaczy Kalina z Lutoryża, Zespół Folkowy Ziomki z Woli Zgłobieńskiej oraz Kapela Ludowa Kmiecie z Boguchwały.

Później odbyła się uroczysta Konferencja, podczas której Burmistrz Boguchwały krótko podsumował najważniejsze działania samorządu z ostatnich miesięcy, a także przedstawił plany na przyszłość. Wręczono także tytuł Zasłużonego Obywatela Gminy Boguchwała, który Rada Miejska przyznała uchwałą Panu Tadeuszowi Kalandykowi, mieszkańcowi Zgłobnia, który od wielu lat działa na rzecz lokalnej społeczności między innymi w roli Radnego Rady Miejskiej.

Dni Gminy Boguchwała zakończył Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej z Mogielnicy z okazji 20-lecia jej działalności. Koncert poprzedziło wręczenie odznaczeń i nagród. Później zgromadzeni przed sceną mieszkańcy, a także zaproszeni goście mogli wysłuchać artystycznych, operowych wykonań dobrze znanych utworów. Orkiestra za swój występ otrzymała owacje na stojąco.

Organizatorem Dni Gminy Boguchwała byli Burmistrz Boguchwały oraz Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale, a współorganizatorami Gminna Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczne "Lubcza" Racławówka. W wydarzeniu udział wzięli Poseł na Sejm RP Krzysztof Sobolewski, przedstawiciele władz samorządowych gminy, Radni Rady Miejskiej w Boguchwale, dyrektorzy gminnych placówek edukacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także bardzo liczna grupa mieszkańców.

fot. UM / A. Koterba / MCK

Galeria
Liczba odsłon: 2494
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2020-09-02
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2020-09-02 15:35
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność