Aktualności

Wszystkie aktualności

Spalasz liście - możesz otrzymać mandat

2019-10-25
RPR / ROŚ UM

Obecna aura sprzyja jesiennym porządkom w przydomowych ogrodach, a co za tym idzie spalaniu suchych liści. Praktyka ta jest jednak nie tylko uciążliwa i szkodliwa dla zdrowia, ale także zakazana w świetle niektórych przepisów prawa.

Regulamin utrzymania czystości i porządku w Gminie Boguchwała

Regulamin utrzymania czystości i porządku w Gminie Boguchwała, zawarty w uchwałach nr XLIX.647.2017LVIII.791.2018 Rady Miejskiej w Boguchwale, stanowi, iż odpady biodegradowalne w pierwszej kolejności powinny być wykorzystywane przez mieszkańców we własnym zakresie np. przez kompostowanie w przydomowych kompostownikach.

Tego typu odpady mogą być także oddawane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Boguchwale, przy ul. Kwiatkowskiego 4. Ponadto regulamin m.in. zakazuje spalanie odpadów biodegradowalnych (liści, gałęzi, resztek roślinnych, drewna) na terenie miasta Boguchwała.

Przepisy prawa

Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o odpadach, zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym w sposób termiczny) poza instalacjami i urządzeniami. Z kolei art. 31 ust. 7 tej ustawy przewiduje, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jedynie wówczas, gdy nie są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

W myśl art. 191 ww. ustawy ten, kto wbrew zakazowi określonemu termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem.

Sąsiad, któremu wyjątkowo uprzykrza życie osoba spalająca odpady zielone, może też – powołując się na Kodeks wykroczeń i Kodeks cywilny – skierować sprawę do sądu. Obowiązujące w tym zakresie przepisy:

  • art. 82 § 1 pkt. 1 Kodeksu wykroczeń – zgodnie z nim kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany,
  • art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń – ten przepis dotyczy ogólnie zakłócania porządku w miejscu publicznym, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, przy czym zakłócenie porządku może nastąpić nie tylko krzykiem, hałasem czy alarmem, ale także innym wybrykiem, do którego zaliczyć można także palenie liści czy innych odpadów roślinnych, w wyniku czego duszący dym utrudnia nam egzystencję,
  • art. 144 Kodeksu cywilnego – mówi on, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa własności powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych (czyli np. nie można „zadymić" sąsiada robiąc ognisko na swojej posesji),
  • palenie ogniska powodujące przedostawanie się dymu na sąsiednie nieruchomości stanowi naruszenie tego nakazu. Przedostanie się dymu pochodzącego z takiego paleniska w miejsce dostępne publicznie może być uznane za zanieczyszczenie w rozumieniu art. 145 Kodeksu wykroczeń, które zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł.
Liczba odsłon: 2363
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2019-10-25
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2019-10-25 09:57
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność