Aktualności

Wszystkie aktualności

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Karolu Chmielu, Józefie Rzepce oraz pochodzącym z Nosówki Franciszku Błażeju.

W ramach wojewódzkich obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Rzeszowie, wiązankę kwiatów pod popiersiem mjr Franciszka Błażeja złożył Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka. Pomnik jest elementem odsłoniętego w 2013 roku monumentu płk. Łukasza Cieplińskiego oraz jego podkomendnych. Fundatorem popiersia był samorząd Gminy Boguchwała.

Życie i walkę mjr Franciszka Błażeja upamiętnia także tablica pamiątkowa przed Szkołą Podstawową w Nosówce, gdzie wiązankę kwiatów i znicze złożyli zastępca burmistrza Ewa Śliwa oraz dyrektor Marek Mindziak, a także uczniowie szkoły. Dzień wcześniej odbył się również uroczysty apel.


Major Franciszek Błażej ps. "Roman", "Bogusław", urodził się 27 października 1907 roku w Nosówce, syn Łukasza i Marii z domu Kalandyk. Był oficerem zawodowym w 84. pułku piechoty. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Włączył się w działalność konspiracyjną, jako oficer szkoleniowy, następnie jako oficer operacyjny Inspektoratu AK Rzeszów. W październiku 1944 roku brał udział w nieudanej próbie uwolnienia z rąk UB więźniów w zamku rzeszowskim. W latach 1945-1946 pełnił funkcję kierownika Wydziału w Zarządzie Obszaru Południowego "WiN". Był również współredaktorem podziemnego pisma "Orzeł Biały". Od grudnia 1946 roku do aresztowania w 1947 roku był prezesem Obszaru Południowego "WiN".

Aresztowany w Krakowie 2 września 1947 roku. W śledztwie torturowany tak, że - według relacji współwięźniów - "ciało odpadało mu od kości". Po trzyletnim śledztwie skazany wyrokiem WSR w Warszawie z dnia 14 października 1950 roku na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku o godzinie 20:35. W tym samym dniu wyroki wykonano na całym IV Zarządzie Głównym "WiN" na czele z Łukaszem Cieplińskim.

W 1992 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyrok, a w 2010 Prezydent RP odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Franciszek Błażej został pośmiertnie awansowany do stopnia majora.

fot. UM

Galeria
Liczba odsłon: 2932
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2017-03-01
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2017-03-01 14:36
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność