Aktualności

Wszystkie aktualności

125-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Niechobrzu

Obchody Jubileuszu 125-lecia Szkoły Podstawowej rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu, podczas której ksiądz dziekan Jan Koc poświęcił sztandar Zespołu Szkół. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do budynku Zespołu Szkół, gdzie dyrektor Grzegorz Nowak przywitał zaproszonych gości, dziękując wszystkim darczyńcom i uczestnikom jubileuszowego spotkania za przybycie i  wsparcie w zorganizowaniu uroczystości.

Kolejnym elementem było odczytanie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Kąkola uchwały w sprawie nadania Gimnazjum imienia Króla Władysława Jagiełły. Dyrektor szkoły, z rąk przewodniczącej rady rodziców Barbary Szypulskiej, odebrał sztandar wraz z aktem jego nadania, który przekazał w ręce uczniów. Część oficjalną uroczystości zwieńczyły życzenia dla szkoły oraz wręczenie pamiątkowych upominków od zaproszonych  gości. Jako pierwszy głos zabrał Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas. Życząc Szkole pomyślności, podkreślił wysoką pozycję Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w obszarze osiągnięć edukacyjnych. W dalszej kolejności głos zabrali Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka i zastępca burmistrza Piotr Klimczak, a także były dyrektor Zespołu  Szkół w Niechobrzu Zbigniew Kalandyk, dyrektor LOK "Razem" Anna Wolska, Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Bogusława Buda oraz sołtys Niechobrza Marian Kawa.

Dalszą część uroczystości wypełnił program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół. Dzięki magicznym zabiegom alchemika zebrani  goście wybrali się w niezwykłą podróż na dwór samego Króla Władysława Jagiełły, gdzie mogli podziwiać pokazy kuglarzy i akrobatów, zachwycać się tańcem praczek i być świadkami ślubowania damie serca. Najwięcej emocji wzbudził pojedynek na miecze dwóch znamienitych rycerzy - Zbyszka z Niechobrza i Zyndrama z Mogielnic. Niezwykły alchemik sprawił, że Król mógł w przyszłe czasy spojrzeć i odwiedzić szkołę. Różnorodnymi pokazami uczniowie próbowali zdobyć przychylność Jego Wysokości, dowodząc, iż tutejsza Alma Mater godna jest nosić tak znamienite imię. Króla był zachwycony dynamicznym krakowiakiem, dostojnym polonezem i nastrojowym tańcem z szarfami. Wzruszył się popisami wokalnymi, wzbogaconymi oryginalną choreografią. Wrażeń artystycznych dopełniła niezwykle piękna scenografia oddająca klimat średniowiecza. Ostatnim akcentem jubileuszowego spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Plastyczna wizja wydarzeń z czasów panowania dynastii Jagiellonów w Polsce" wraz z wręczeniem nagród.

Obecni na Jubileuszu mogli zwiedzić Izbę Pamięci, w której zgromadzono wiele memorabiliów, upamiętniających dzieje szkoły oraz obejrzeć wywiady z byłymi dyrektorami i absolwentami. Całości obchodów towarzyszył piknik z muzyką w wykonaniu rodzinnego zespołu Janusza Witka i absolwentów szkoły, a także pokaz średniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej oraz rozgrywki sportowe i zabawy dla najmłodszych.