Okrągła, setna rocznica bitwy gorlickiej była okazją do odwiedzenia przez młodzież z Gimnazjum w Racławówce miejsc związanych z tym wydarzeniem i poznania historii największego starcia zbrojnego I wojny światowej na froncie wschodnim. Uczniowie ze szkolnego koła historyczno-regionalnego ruszyli śladami bitwy i uczestniczyli w "żywej" lekcji historii, mając w ten sposób możliwość poczucia niezwykłej atmosfery tamtych wydarzeń.
W tym miejscu warto przypomnieć, że bitwa gorlicka była przełomowym wydarzeniem na froncie wschodnim. W dniach 2-5 maja 1915 roku w rejonie Łużnej została przerwana rosyjska linia obrony, to tam toczyły się najbardziej krwawe, intensywne walki w ramach operacji gorlickiej, które pochłonęły tysiące ofiar.
Uczniowie z Racławówki zwiedzili cmentarz na wzgórzu Pustki w Łużnej, upamiętniający tamte wydarzenia, największą nekropolię wojenną na terenie dawnej Galicji. Na ok. 3-hektarowym terenie spoczywa ponad 1,2 tys. żołnierzy różnych narodowości i wyznań, poległych w walkach o wzgórze Pustki. Młodzież odwiedziła również inne cmentarze z okresu I wojny światowej m.in. w okolicy Cieżkowic i Gorlic oraz klasztor, Bazylikę Mniejszą w Tuchowie. Ostatnim punktem programu był rajd pieszy po rezerwacie przyrody - Skamieniałym Mieście na Pogórzu Ciężkowickim.
Źródło: Łukasz Bubicz, Bogdan Dziedzic