Tradycję budowania szopek zawdzięczamy świętemu Franciszkowi z Asyżu, autorowi szopki w Greccio w 1223 roku. Plastyczne przedstawianie motywów Bożego Narodzenia należy do bardzo popularnych i wdzięcznych obrazów, stanowiących element kultury europejskiej. Umieszczone w kościołach, czy domach sceny narodzenia plasują się pomiędzy sztuką oficjalną, a sztuką ludową.
W Boguchwale już od ponad dwudziestu lat powstają niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Od tego czasu w okresie ferii świątecznych w kościele parafialnym w Boguchwale uczniowie szkół podstawowych naszej gminy prezentują swoje dzieła.
Początkiem stycznia został rozstrzygnięty jubileuszowy XX Gminny Konkurs "Szopka Bożonarodzeniowa 2014". Podsumowanie konkursu odbyło się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale. W spotkaniu wzięli udział m.in. zastępca burmistrza Piotr Klimczak, radny powiatu rzeszowskiego Adam Wetula oraz wszyscy uczestnicy i opiekunowie. Całość spotkania poprowadził Lesław Palimąka, który od wielu lat jest koordynatorem tego konkursu. Przedstawił prezentację multimedialną, w której pokazał jak wykonywano różne szopki w okresie trwania tego konkursu. Prezentacja była przeplatana kolędami zaśpiewanym przez chór szkolny "Magdalenki".
W konkursie wzięło udział 8 szkół: Szkoła Podstawowa w Boguchwale, Szkoła Podstawowa w Lutoryżu, Szkoła Podstawowa w Mogielnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Niechobrzu, Szkoła Podstawowa w Nosówce, Szkoła Podstawowa w Racławówce, Szkoła Podstawowa w Woli Zgłobieńskiej, Szkoła Podstawowa w Zgłobniu. Z satysfakcją stwierdzamy, iż co roku prace, które wpływają na nasz konkurs są coraz bardziej pomysłowe i wykonywane ciekawymi technikami - podkreślał Lesław Palimąka.
Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące prace:
Wszystkie osoby wyróżnione otrzymały nagrody ufundowane przez Szkołę Podstawową w Boguchwale, Gminną Bibliotekę Publiczną w Boguchwale oraz Urząd Miejski w Boguchwale. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim opiekunom za opiekę nad uczniami i udział w konkursie. Dla wszystkich było to duże wydarzenie, bo cóż tak nie zbliża rodziny jak wspólna praca (szopki mogły wykonywać całe rodziny). Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.