Aktualności

Wszystkie aktualności

Biblioteka w Boguchwale finalizuje kolejny projekt

Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale finalizuje realizację projektu Biblioteki Narodowej pn. Priorytet 2 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych.

W wyniku realizacji projektu zostały zakupione lektury szkolne oraz książki popularno-naukowe z dziedziny historii i geografii do trzech gimnazjów: Gimnazjum Dwujęzycznego w Boguchwale oraz gimnazjów przy Zespołach Szkół w Niechobrzu i Racławówce.

Głównym celem projektu jest wspieranie w formie partnerstwa biblioteki publicznej i bibliotek szkolnych, dostępu do nowości wydawniczych, nieraz trudno osiągalnych oraz kształtowanie nawyków korzystania z wiedzy i informacji szeroko rozumianej literatury, rozwój wyobraźni oraz twórczego myślenia.

Koszt projektu wyniósł 6000 zł, kwota dofinansowania to 4500 zł, a pozostałe środki to wkład własny wnioskodawcy czyli Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale.

W ramach realizacji projektu w trzech placówkach bibliotecznych odbyły się spotkania promujące zakupiony księgozbiór, dyskusje, pogadanki, lekcje biblioteczne, warsztaty literackie, wystawki książek i wiele innych. 30 października 2014 roku w Rezydencji Literackiej w Boguchwale odbyło się spotkanie dyskusyjne pod hasłem "Bohaterowie tacy sami jak my". Gminna Biblioteka Publiczna wraz z biblioteką szkolną Gimnazjum Dwujęzycznego w Boguchwale zorganizowała także cykl lekcji bibliotecznych pn. "Dobrze być czytelnikiem" oraz lekcje medialne pn. "Książka na wyciągnięcie ręki" przeprowadzone przez Irenę Jakubiec. W bibliotece w Niechobrzu odbyły się lekcje biblioteczne przeprowadzone przez bibliotekarkę Agnieszkę Jajo w oparciu o katalog elektroniczny GBP oraz Biblioteki Narodowej, dyskusja nad książkami: "Oskar i pani Róża" i "Klasa pani Czajki", a także dwie lekcje biblioteczne pod nazwą: "Czy warto czytać książki?" i "W kręgu lektur młodzieżowych" oraz prezentacja multimedialna  pn. "Robinsonada". W listopadzie odbył sie konkurs literacko-plastyczny pt. "W świecie książek Małgorzaty Musierowicz".

W Racławówce projekt przebiegał na trzech płaszczyznach, przy współpracy z nauczycielami języka polskiego, historii i geografii. Pierwsze działania rozpoczęto już we wrześniu. Odbyły się dwie lekcje biblioteczne pod hasłem "Piszemy powieść sensacyjną", na których odbyły się warsztaty literackie pod kierunkiem bibliotekarki Haliny Kulety. Należało scharakteryzować przestępcę oraz określić motyw zbrodni metodą dedukcji, mając do dyspozycji  pięć gadżetów. Pomysł zaczerpnięto z "Dwunastu prac Herkulesa" Agathy Christie. Młodzież obejrzała wystawę książek sensacyjnych różnych autorów, a niektórzy uczestnicy zdecydowali się podjąć próbę napisania fragmentu powieści sensacyjnej. W październiku odbyło się spotkanie z dziedziny historii, na których czytelnicy gimnazjum w Racławówce zapoznali się z ciekawą ofertą książek historycznych dotyczących Polski oraz Ukrainy na przestrzeni dziejów. Bogdan Dziedzic, nauczyciel historii, w doskonałej gawędzie na temat stosunków polsko-ukraińskich zapoznał uczniów z historią państwa ukraińskiego, w ciekawy sposób mówił o symbolach Ukrainy, Kozakach, Łemkach oraz do powieści "Ogniem i mieczem". Zachęcił młodzież do zapoznania się z treścią wyeksponowanych dzieł i pracy twórczej czyli wykonania prezentacji multimedialnych dotyczących w/w tematu.

17 października odbyło się spotkanie z dziedziny geografii, na którym młodzież wysłuchała pogadanki na temat celu projektu połączonej z prezentacją zakupionych książek geograficznych rozwijających wiedzę o świecie i regionie. Ciekawa lekcja zachęciła wszystkich uczestników do wykonania prezentacji multimedialnej pt. "Podróż moich marzeń" oraz wykonania folderu, który ma zachęcić młodzież klas I i III gimnazjum do odwiedzenia konkretnego miejsca.

Ciekawym przedsięwzięciem będzie wycieczka czytelników uczestniczących w projekcie do Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na Rzeszowski Kalejdoskop Podróżniczy. Odbędą się tam ciekawe prelekcje i relacje na żywo znanych podróżników. Planowane są także lekcje biblioteczne w oparciu o katalog centralny GBP oraz inne katalogi elektroniczne w listopadzie bieżącego roku. W trzech wymienionych placówkach odbędą się spotkania finalizujące zakończenie projektu o czym poinformujemy na bieżąco.

Źródło: Halina Kuleta

Galeria