Aktualności

Wszystkie aktualności

Liczba uczestników Narodowego Czytania zwiększa się z roku na rok

Dwa lata temu było zaledwie 60 ośrodków, które wzięły udział w akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W zeszłym roku utwory Fredry czytano już w ponad 700 miejscach. W tym roku chęć wspólnego czytania z panem Prezydentem wyraziło ponad tysiąc miast, miasteczek i wsi. Wśród uczestników znalazły się również biblioteki w Racławówce oraz w Lutoryżu, które przy współpracy z Lokalnym Ośrodkiem Kultury "Razem" w Niechobrzu, filia Lutoryż oraz Zespołem Szkół w Racławówce, zaprosiły mieszkańców do lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

W Lutoryżu wspólne czytanie "Trylogii" odbyło się w Domu Kultury. Na wstępie, podczas prezentacji multimedialnej, przybliżono postać Henryka Sienkiewicza. Następnie zostały pięknie przeczytane trzy fragmenty z "Potopu": Pierwsze spotkanie Oleńki Bilewiczówny z Andrzejem Kmicicem, Pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim oraz Obrona Częstochowy. Dla najmłodszych uczestników był quiz z nagrodami dotyczący przeczytanych fragmentów powieści. Dodatkową atrakcją była możliwość ostemplowania przyniesionych książek Henryka Sienkiewicza okazjonalną pieczęcią z kancelarii Prezydenta.

W Racławówce na wspólne czytanie licznie przybyli czytelnicy gimnazjum i szkoły podstawowej pod opieką polonistek - Agnieszki Koryl i Maryli Sroki. Przeczytano wybrane fragmenty "Pana Wołodyjowskiego", z których jak żywe wyłoniły się postacie Małego Rycerza, Baśki Jeziorkowskiej, Krzysi Drochojowskiej, Ketlinga oraz Pana Zagłoby. W trakcie czytania uczestnicy dowiedzieli się jak powstawała "Trylogia" Sienkiewicza, poznali tło historyczne epoki oraz zapoznali się z wystawą twórczości pisarza, który napisał swe wielkie dzieło "ku pokrzepieniu serc".

Na koniec wszyscy znakomici lektorzy otrzymali paszporty GBP, wraz z wpisem o zaliczeniu sprawności - "lektor doskonały", które uroczyście wręczyła bibliotekarka, oraz pamiątkowe kartoniki z pieczątką prezydencką. Czytanie zakończyło odsłuchanie Pieśni o Małym Rycerzu do muzyki Wojciecha Kilara.

Opracowanie: Urszula Knutel, Halina Kuleta