Aktualności

Wszystkie aktualności

"Kompanija" w Calelle

W tym roku zespół pieśni i tańca "Kompanija" z Boguchwały został zaproszony na Międzynarodowy Folk Festiwal do Calelle w Hiszpanii. Wyjazd zespołu został sfinansowany ze środków Gminy Boguchwała oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Muzyka, tańce i przyśpiewki z Podkarpacia na ziemi katalońskiej


Festiwal Folkloru, muzyki i tańca na ziemi katalońskiej to wielkie świętowanie nie tylko dla zespołów, ale też dla wszystkich zaproszonych gości i przemiłej publiczności. W paradnych korowodach ulicznych rozbrzmiewały pieśni i muzyka zespołów m.in. z Ukrainy, Finlandii, Kanady, Litwy, Rosji, Kazachstanu, oraz - za sprawą „Kompaniji” - z Polski. Władze miasta uroczyście przywitały w Latarni Morskiej wszystkich przedstawicieli grup folklorystycznych. Koncerty odbywały się w pięknej scenerii zabytkowego kościoła miasta Calelle. Zespół "Kompanija" promował województwo podkarpackie występując w strojach rzeszowskich i krośnieńskich oraz prezentując żywiołowe tańce, temperament melodii i przyśpiewek naszego regionu. Wśród owacji i gromkich oklasków wszyscy radośnie się bawili. 

Montserrat i Barcelona


Pobyt w Hiszpanii to nie tylko próby, koncerty i występy estradowe, ale także spotkania i rozmowy z polonią katalońską i integracje z innymi zespołami folklorystycznymi, oraz co najistotniejsze, wizyta u Czarnej Madonny Pani Katalonii w Montserrat. Dopełnieniem pobytu w Katalonii było zwiedzenie przepięknej Barcelony.

Bez Was tego by nie było

Słowa uznania należą się panu Marcinowi Zychowi, który przygotował chorografię, panu Januszowi Witkowi kierownikowi muzycznemu kapeli, tancerzom, śpiewakom, Towarzystwu Kobiet na czele z panią prezes Zdzisławą Dudek, za organizację tego przedsięwzięcia.

Warto wiedzieć


Zespół "Kompanija" istnieje już od 16 lat przy Towarzystwie Kobiet Krzewienia Kultury Regionalnej w Boguchwale, przy wparciu Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale, Burmistrza Boguchwały, Starostwa Powiatowego w Rzeszowie oraz Samorządu Wojewódzkiego. W repertuar zespołu wchodzą tańce, muzyka, przyśpiewki z okolic Rzeszowa, Krosna, Przeworska jak również Polonez i Mazur. Dotychczasowa działalność artystyczna zespołu to: udział w przeglądach folklorystycznych, w czasie uroczystości gminnych, parafialnych i wojewódzkich, pokazy, prezentacje na targach w Poznaniu, Rzeszowie, Chorzowie, a także promocja Boguchwały, Podkarpacia i Polski na Międzynarodowych Folk Festiwalach w Bułgarii, Turcji, Macedonii we Włoszech i w Hiszpanii.

Źródło: Tadeusz Czerwiński

Galeria