Aktualności

Wszystkie aktualności

Urodziny Nalepy w Zgłobniu

2023-08-29
Urodziny Nalepy

26 sierpnia w Zgłobniu przyszedł na świat Tadeusz Nalepa. Z tej okazji w jego rodzinnej miejscowości, w parku noszącym imię artysty, odbył się wielki festyn. Jak nigdy dotąd park zapełnił się bardzo liczną widownią. Serdecznie dziękujemy zgromadzonej publiczności za przybycie, mimo iż aura sprawiła nam "psikusa".

W parku odsłonięto obelisk upamiętniający Tadeusza Nalepę. Aktu tego dokonali: Justyna Placha-Adamska Zastępca Burmistrza, Tadeusz Kalandyk - radny Rady Miejskiej ze Zgłobnia, Łukasz Chudzik - sołtys Zgłobnia oraz brat muzyka Czesław Nalepa.

Kulminacyjnym punktem festynu było widowisko zatytułowane "To nasz blues…". Podczas jego trwania Park Nalepy wypełniła szczelnie publiczność przybyła nie tylko ze Zgłobnia, jego okolicy i z Rzeszowa. Przyjechało również wielu fanów Nalepy z Polski. W tym również syn Miry Kubasińskiej wraz z żoną i swoimi synami, wnukami artystki.

Widzowie koncertu usłyszeli piosenki Nalepy interpretowane w najróżniejszy, często bardzo oryginalny sposób. Wykonane nie tylko na rockowo, czy bluesowo, ale też na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie i przez chór, a także w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej. Poprowadzili go twórcy widowiska: Tomasz Paulukiewicz i Krystyna Miłek - nauczycielka historii ze Zgłobnia, inicjatorka wydarzeń nalepowskich w swojej miejscowości.

W koncercie wzięli udział artyści związani ze Zgłobniem oraz ich przyjaciele. Wśród nich Małgorzata Boć, która rewelacyjnie wykonała wielki przebój lat 80. "Graj nie żałuj strun" oraz w przejmujący sposób zaśpiewała "Modlitwę". Z kolei Robert Uchwat, tylko z towarzyszeniem pianina, brawurowo zaprezentował, znany z gitarowych riffów blues "Oni zaraz przyjdą tu". Podobnie wykonał pierwszy przebój Blackoutów "Annę" - w tym drugim utworze towarzyszyła mu Małgorzata Boć.

Zespół ludowy Kompanija, w strojach rzeszowskich, jak najbardziej na ludowo, zagrał i zaśpiewał tango "Po ten księżyc złoty". Piosenkę tę, będącą swoistym żartem muzycznym, Nalepa umieścił na końcu kultowej płyty "Na drugim brzegu tęczy". Natomiast tytułowy utwór z tego albumu, w jazzowej wersji zagrał Stanisław Domarski - wybitny rzeszowski saksofonista, związany z boguchwalskim zespołem Bueno Camino. Kwartet smyczkowy Filharmonii Podkarpackiej w stylu muzyki poważnej wykonał rock and rolla "Sen szaleńca" i blues "Ona poszła inną drogą". Natomiast chór z Boguchwały pod dyrekcją Andrzeja Mozgały zaśpiewał na głosy "Kiedy byłem małym chłopcem". Pięknie zaprezentował się Norbert Tomaka (podopieczny WTZ w Zgłobniu) z piosenką "Pomaluj moje sny" oraz z balladą, w oryginale śpiewaną przez Kubasińską, zatytułowaną "Czarno-czarny film". Piosenkę "Nie można kochać na rozkaz" w stylu biesiadno-ogniskowym zaprezentował, z akordeonem w składzie, zgłobieński zespół "Dziaders". Jego wokalista Andrzej Miłek związany rodzinnie z Nalepą, również zaśpiewał, ze swoją siostrzenicą "Gdybyś kochał, hej".

Wokalistom, oprócz Domarskiego, akompaniowali muzycy związani z boguchwalaskim zespołem Bueno Camino: Valdi Rzeszut (gitara) i Mariusz Koziołkiewicz (instrumenty klawiszowe). Na perkusji grał piętnastolatek Damian Drzał, który rok temu ukończył Szkołę Podstawową w Zgłobniu. Liderem zespołu i szefem muzycznym przedsięwzięcia był Jerzy Czeluśniak (bas) - kompozytor, realizator dźwięku i właściciel Studia Nagrań Spaart w Boguchwale, muzyk wielu zespołów m.in. Ratatam i Buen Camino, terapeuta zajęciowy w WTZ.

W trakcie widowiska uczeń czwartej klasy SP w Zgłobniu Mateusz Zacios wyrecytował wiersze autorstwa poetek z tej miejscowości: Wandy Michalskiej i Elżbiety Kuter, które poświęciły je Nalepie. Oto fragment jednego z nich:

(…) Odszedłeś tak szybko, jak obłok na niebie
A myśmy czekali tu
w Zgłobniu na Ciebie
Wyjechałeś dawno,
lecz zawsze myślałeś
o dzieciństwie , strumyku
nad którym mieszkałeś (…)

Wanda Michalska „ Do Tadeusza Nalepy”

Dużą część koncertu wypełniły piosenki wykonywane przez dzieci i młodzież. Wśród nich były dwunastoletnia Paulina Ostafińska ze Szkoły Podstawowej w Zgłobniu, która zaśpiewała "Czy zgadniesz kogo dziś widziałem" oraz jej szkolna koleżanka Maja Kurc z utworem "Chciałabym być słońcem". Natomiast uczeń Szkoły Podstawowej w Kielanówce Michał Zubrzycki wykonał "Rzekę dzieciństwa".

Szczegóły: https://www.facebook.com/urodzinynalepy2023

Liczba odsłon: 748
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2023-08-29
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2023-08-29 12:44
data ostatniej aktualizacji 2023-08-29 12:51
aktualizacja dokonana przez Tomasz Sitek

Data zmiany Zmodyfikował Czynność
2023-08-29 12:51 Tomasz Sitek publikacja treści