Aktualności

Wszystkie aktualności

80. Urodziny Nalepy - Wielki Festyn w Zgłobniu

2023-08-18
Urodziny Nalepy

Osiemdziesiąt lat temu w Zgłobniu przyszedł na świat Tadeusz Nalepa. Z tej okazji szykują się tutaj wspaniałe uroczystości. Dokładnie w dniu urodzin artysty, czyli 26 sierpnia (sobota), w zgłobieńskim parku noszącym jego imię odbędzie się wielki festyn.

W jego ramach odsłonięty zostanie obelisk poświęcony artyście, a kulminacyjnym punktem będzie widowisko zatytułowane „ To nasz blues…”. Będzie można usłyszeć piosenki Nalepy interpretowane w najróżniejszy, często bardzo oryginalny sposób. Zostaną wykonane nie tylko na rockowo, czy bluesowo, ale też na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie i przez chór, a także w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej.

Później odbędzie się zabawa taneczna, przy muzyce granej na żywo. Całość rozpocznie się o godzinie 16:00 od zabaw dla dzieci i rozgrywek sportowych. Wstęp jest bezpłatny, działać będą też bary i grille.

Widowisko „To nasz blues…” - początek godz. 18:00

Usłyszymy piosenki Nalepy interpretowane w najróżniejszy, często bardzo oryginalny sposób. Zostaną wykonane nie tylko na rockowo, czy bluesowo, ale też na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie i przez chór, a także w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej.
W widowisku wezmą udział znamienici artyści związani ze Zgłobniem oraz ich przyjaciele: Małgorzata Boć, Stanisław Domarski, Robert Uchwat, kwartet smyczkowy Filharmonii Podkarpackiej, zespół ludowy Kompanija, Dziadersi, chór pod dyrekcją Andrzeja Mozgały, a także dzieci i młodzież, laureaci Konkursu na Piosenkę Nalepy. Zespół akompaniujący stworzą: Jerzy Czeluśniak, Valdi Rzeszut, Mariusz Koziołkiewicz i Damian Drzał.

Podczas trwania widowiska można będzie również wysłuchać opowieść o życiu muzyka, a także o jego rodzinnych związkach ze Zgłobniem i Rzeszowem. Zamysł twórców koncertu jest taki, aby biorący w nim udział nie imitowali Nalepy, a nadali tej wspaniałej muzyce nowy, szeroki, ciekawy, a nawet zaskakujący wymiar. Chociaż oczywiście nie zabraknie podczas niego klasycznych wykonań piosenek artysty.

Uważamy, że muzyka Nalepy ma sprawiać radość, być inspiracją, a nie wzorcem do naśladowania, bo coś takiego jest po prostu nudne. Jak ktoś chcę usłyszeć jak śpiewał i grał Nalepa, to może posłuchać oryginału, a nie jakiegoś coverowego zespołu. Dbając o dziedzictwo Nalepy, powinno podchodzić się do jego dorobku twórczo, a nie wyłącznie go imitując. I właśnie wykonawcy biorący udział w naszym widowisku, również uczestnicy Konkursu, okazali się niezwykle kreatywni. Czeka nas naprawdę dobra zabawa i ciekawe przeżycie artystyczne. Koncert odbędzie się na plenerowej scenie. Jednak na wypadek złych warunków pogodowych zostanie przeniesiony do sali gimnastycznej szkoły podstawowej.

Twórcy widowiska

Autorem scenariusza i reżyserem, a także pomysłodawcą całości jest Tomasz Paulukiewicz – autor reportaży i filmów, widowisk estradowych i telewizyjnych. Był związany zawodowo z Tadeuszem Nalepą przez wiele lat: road manager i konferansjer na trasach koncertowych; twórca słynnych widowisk: Breakout wraca do domu”, 60. urodziny Tadeusza Nalepy, „Breakuot Festiwal”. On też poprowadzi to widowisko, jako konferansjer, wraz z Krystyną Miłek, nauczycielką historii ze Zgłobnia, od wielu lat starającą się o upamiętnienie postaci Artysty w swojej miejscowości. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jerzy Czeluśniak kompozytor, realizator dźwięku i właściciel Studia Nagrań Spaart w Boguchwale, muzyk wielu zespołów m.in. „Ratatam”, a w ostatnich latach lider „Buen Camino” z Boguchwały.

Wielki Festyn - 80. Urodziny Nalepy 2023

26 sierpnia 2023 r. - Park im. Tadeusza Nalepy w Zgłobniu

16:00 - Animacje dla dzieci, rozgrywki sportowe, warkoczykarnia, malowanie twarzy, strefa gastronomiczna
18:00 - Widowisko "To nasz blues..." wraz z rozstrzygnięciem konkursu
20:00 - Zabawa taneczna z zespołem Galicja Band

Liczba odsłon: 925
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2023-08-18
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2023-08-18 14:20
data ostatniej aktualizacji 2023-08-29 13:11
aktualizacja dokonana przez Tomasz Sitek

Data zmiany Zmodyfikował Czynność
2023-08-29 13:11 Tomasz Sitek modyfikacja treści
2023-08-18 14:23 Tomasz Sitek modyfikacja treści
2023-08-18 14:23 Tomasz Sitek publikacja treści