Aktualności

Wszystkie aktualności

Akademia Katyńska w Szkole Podstawowej nr 2 w Niechobrzu

2023-04-18
SP nr 2 Niechobrz

13 kwietnia 1943 roku radio niemieckie podało informację o odkryciu w lesie katyńskim nieopodal Smoleńska masowych grobów zawierających zwłoki oficerów polskich wziętych do niewoli przez Rosjan we wrześniu 1939 roku. Wszystkie zebrane dowody wskazywały jednoznacznie na Związek Sowiecki jako sprawcę mordu. Sowieci jednak wyparli się i zrzucili winę za mord na hitlerowskie Niemcy.

W 1945 roku dobiegła końca II wojna światowa. W Polsce władzę przejęli komuniści, zaś sama Polska stała się państwem całkowicie zależnym od ZSRR. Polskie władze posłusznie wykonywały rozkazy przychodzące z Moskwy. Przez cały czas istnienia komunistycznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie wolno było mówić prawdy o zbrodni katyńskiej. Tych, którzy odważyli się to zrobić, czekało więzienie, zwolnienia z pracy oraz szykany ze strony władz.

Powyższe wydarzenia przypomniał i uczcił w naszej szkole montaż słowno-muzyczny. Był on wyrazem pamięci o tych, co zginęli za Polskę. Kiedy rozpoczęto planowe niszczenie Narodu, w pierwszej fazie przystąpiono do likwidacji kierowniczych elementów społeczeństwa polskiego na ziemiach okupowanych. Dokonywano masowych egzekucji oficerów i żołnierzy oraz ludności cywilnej, nie wyłączając kobiet i dzieci. Niebywałe okrucieństwo i wiarołomstwo, milionowe deportacje, masowe wywózki do zabójczych obozów pracy niewolniczej, mordowanie i zamęczanie nieludzkim traktowaniem dopełniały obrazu sowieckiej okupacji.

Dziś, kiedy obchodzimy 83. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, o Katyniu nie tylko można, ale wręcz należy mówić. Jesteśmy to winni sobie, następnym pokoleniom Polaków, a przede wszystkim samym pomordowanym. Przywróćmy należne im miejsce w naszej pamięci, sercach i ojczystych dziejach.

Co roku, 10 kwietnia, obchodzimy również rocznicę innego tragicznego wydarzenia -  rocznicę katastrofy lotniczej samolotu, na pokładzie którego znajdowała się delegacja polska lecąca na uroczystości związane z obchodami 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginęło w niej 96 osób. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. W tym roku przypada 13. rocznica tego tragicznego zdarzenia. Katastrofa Smoleńska została w naszej szkole uczczona projekcją prezentacji, w której za poszczególne slajdy posłużyły kadry z filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze, oprawę dźwiękową stanowił zaś utwór muzyczny „Biały Orle (Katyń 2010)” napisany i skomponowany przez grupę FG10.

Stanisław Łuczko

Liczba odsłon: 920
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2023-04-18
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2023-04-18 10:31
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność