36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie aktualności

Jubileusz 20-lecia Orkiestry Dętej z Mogielnicy

ODM1.jpg,
ODM2.jpg,
ODM3.jpg,
ODM4.JPG,
29354634_156947521669478_7310512658978903819_o.jpg,
0-222 (1).jpg,
DSC_0023 (6).JPG,
DSC_0079s.JPG,
DSC_0141 (2).JPG,
DSC_0573 (5).JPG,
DSC_0632 (5).JPG,
0-235 (1).jpg,
0-237 (1).jpg,
0-259.jpg,
DSC_7462 (1).JPG,

Orkiestry dęte nieustannie cieszą się sympatią i zaufaniem społecznym, mimo że narodziło się wiele zupełnie nowych gatunków muzycznych, a nowoczesne technologie pozwalają korzystać z koncertów, recitali i festiwali bez ruszania się z domu. W czym tkwi ich siła przyciągająca rzesze publiczności? No właśnie, orkiestry dętej trzeba słuchać i oglądać na żywo ze względu na skład muzyczny, widowiskowość, zróżnicowany repertuar muzyczny, musztrę paradną i jednolite uniformy. Nie chcę się skupiać na rysie historycznym orkiestr dętych, bo będzie ku temu inna okazja, a dziś chciałabym ten artykuł poświęcić Orkiestrze Dętej z Mogielnicy, która w tym roku obchodzi drugie dziesięciolecie swojej działalności.

Zacznijmy więc od początków, które zazwyczaj są niełatwe ze względu na brak funduszy, instrumentów, strojów, czy miejsca spotkań, ale najważniejsza jest determinacja i chęć wspólnego działania mimo napotykanych trudności. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był mogielniczanin Bogdan Ciebiera, a szczególnego wsparcia w początkowej organizacji, a potem przez kolejne lata udzielał orkiestrze ówczesny sołtys Mogielnicy, później wieloletni radny - Ryszard Mirowski. Duże wsparcie i pomoc orkiestra otrzymywała ze strony Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Boguchwale, którego prezesem był i jest od wielu lat Kazimierz Siorek. Bogdan Ciebiera skompletował pierwsze 15 osób i przez 10 lat był prezesem orkiestry, po nim funkcję tę przejęła Joanna Rykała na 5 lat, a od kolejnych pięciu jest nim Edward Radziszewski. Oficjalną datą powstania jest 18 grudnia 2000 roku. Zespół działa pod egidą Lokalnego Ośroda Kultury "Razem" w Niechobrzu – filia w Mogielnicy.

Członkowie orkiestry to amatorzy, przeważnie mężczyźni, ludzie w różnym wieku, o różnej profesji, w większości aktywni zawodowo, studenci, młode mamy, ale i emeryci lubiący pracę w zespole. Muzyka to ich pasja i sposób na aktywne spędzenie czasu i jednocześnie działalność społeczną. Kiedy wielu innych po pracy szuka wytchnienia przed telewizorem czy komputerem, oni co najmniej raz w tygodniu spotykają się na próbach, obecnie w budynku wielofunkcyjnym przy stadionie i ćwiczą utwory stosownie do okoliczności. Przez 20 lat przewinęło się przez zespół około 70 osób, a na dzień dzisiejszy orkiestra liczy 23 muzyków. Paru z nich gra od początku założenia i są to: Bogdan Ciebiera, Antoni Borowiec, Edward Opaliński, Edward Radziszewski, Jerzy Sikora, Adam Wojtaszek. Kapelmistrzowie posiadają wyższe wykształcenie muzyczne. Pierwszym prowadzącym zespół miał być Stanisław Kulpiński, ale choroba przerwała mu te plany. Wolą ciężko chorego ojca było, aby zespół ułożył i prowadził syn Rafał Kulpiński. Tak też się stało i przez 15 lat to on spełniał to zadanie, a od pięciu czyni to z powodzeniem Dariusz Tobiasz.

Zakres ich działalności jest szeroki, zacznijmy więc od udziału w religijnych uroczystościach. Od maja do października w naszej mogielnickiej parafii odprawiane są nabożeństwa fatimskie z racji posiadanej od 1989 roku figurki Matki Boskiej Fatimskiej, która była jedną z trzech na Placu św. Piotra w momencie zamachu na życie Jana Pawła II. Orkiestra zawsze uczestniczy w majowej i październikowej mszy świętej grając pieśni Maryjne. Każdy z wiernych czeka też na moment, gdy po zakończonej mszy orkiestra żegna marszem rozchodzących się do domów. Czujemy się wówczas wyjątkowo. Muzycy obecni są na uroczystościach odpustowych w parafiach na terenie naszej gminy, świadczą też usługi w innych, gdy otrzymują takie zlecenie i zaproszenie. Ostatni taki występ miał miejsce w parafii w Siedliskach, gdzie od trzech lat zespół uczestniczy w uroczystościach związanych z pamięcią błogosławionego Józefa Kowalskiego. Zespół uczestniczy też co roku w rezurekcji, w majówkach, w uroczystościach ku czci Matki Boskiej Gromnicznej w Lutoryżu. Orkiestra dęta dodaje takim uroczystościom podniosłości i przyciąga wiernych.

Udział w obrzędowości dożynkowej ma też częściowo religijny charakter, bo rozpoczyna się mszą dziękczynną za plony, ale dalsza część bogata jest w zwyczaje i tradycje ludowe. Co roku święto plonów odbywa się w innej wsi, ważny jest barwny korowód wieńców dożynkowych i oczywiście koncert naszej orkiestry. Orkiestra proszona jest o dożynkowe granie nie tylko w naszej gminie, ale i w sąsiednich.

Tradycją polską jest też kolędowanie od dnia wigilijnego, czyli od 24 grudnia aż do 2 lutego, czyli do święta Matki Boskiej Gromnicznej. W Szkole Podstawowej w Mogielnicy im. Jana Pawła II od 2016 roku odbywa się uroczystość środowiskowa "Mogielnickie kolędowanie". Miejmy nadzieję, że sytuacja z pandemią wcześniej czy później pozwoli na powrót do niej, bo to spotkanie jest wielopokoleniowe, pozwala też zaprezentować się różnym organizacjom, stowarzyszeniom i indywidualnym osobom w wersji muzycznej. W kolędowaniu nie może zabraknąć orkiestry, która prezentuje się na końcu programu, bo wiadomo że będzie bisować i swoją siłą brzmienia przebija wszystkich.

Udział w uroczystościach rocznicowych, zwłaszcza gdy daty mają szczególny wymiar. W 2018 roku obchodziliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło zabraknąć zespołu do wykonania pieśni patriotycznych, legionowych i wojskowych w miejscach związanych z pamięcią narodową. Dzień 3 Maja to święto religijno-państwowe, bo to rocznica pierwszej w Europie a drugiej na świecie Konstytucji, a także święto ku czci Matki Boskiej Królowej Polski. W 2018 roku w Mogielnicy miał miejsce Powiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych z mszą koncelebrowaną przez biskupa Jana Wątrobę. I mszę, koncert i zabawę dla niepełnosprawnych uświetniała nasza orkiestra.

Udział w projektach muzycznych coraz częściej pojawia się w działalności zespołu. W roku 2019 orkiestra jako zaproszony gość brała udział w nagraniu płyty zaprzyjaźnionego zespołu z Boguchwały - Buen Camino, pt. "A tu święta... cz.2 Rezurekcja na Boguchwałę”. Efektem współpracy były teledyski i nagranie płyty jak i koncert na żywo w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale. Biorąc w nim udział przekonałam się, że taki mikst brzmienia w repertuarze pieśni wielkanocnych tych dwóch zespołów może okazać się bardzo ciekawy.

Orkiestra jest częścią Ochotniczej Straży Pożarnej, ale w wymiarze kulturalnym, stąd też uczestnictwo zespołu podczas wydarzeń strażackich w całej gminie. Oglądamy ich podczas poświęceń sztandarów, wozów strażackich, otwarcia remiz, jubileuszów jednostek, czy obchodów Dnia Strażaka. Co roku nadarza się taka uroczystość i orkiestra musi być obecna. A ponadto liczne imprezy w rodzaju jarmarków, Turnieju Sołectw, Dni Boguchwały zapewniają, że większość sobót i niedziel członkowie zespołu mają zajęte. Myślę, że ich rodziny też są wyrozumiałe i podzielają tę pasję.

Uroczystości rodzinne członków zespołu, to przede wszystkim wesela, gdy ktoś z zespołu wstępuje w związek małżeński. Mają swój ceremoniał strażacy, policjanci, wojskowi, miło więc i parze młodej, gdy słyszą marsze weselne i życzenia od swoich kolegów.

W niedzielę 30 sierpnia bieżącego roku na boguchwalskim rynku o 19:00 miała miejsce oficjalna uroczystość związana z jubileuszem orkiestry. Członkowie zespołu nagrodzeni zostali brązowymi, srebrnymi i złotymi odznakami przyznanymi przez Polski Związek Chórów i Orkiestr stosownie do stażu i zaangażowania w pracę. Wymienię przynajmniej tych odznaczonych najwyższym stopniem, czyli: Bogdan Ciebiera, Adam Wojtaszek, Joanna Rykała, Roman Cioch, Barlik Stanisław, Sikora Jerzy, Borowiec Tadeusz. Burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol i kierujący Lokalnym Ośrodkiem Kultury "Razem" w Niechobrzu Mateusz Witczuk ufundowali nagranie płyty przez zespół, a kapelmistrz Dariusz Tobiasz otrzymał z rąk burmistrza nową buławę, a z rąk przedstawicielki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dętych srebrną odznakę. Jeszcze przez znaczną chwilę padały słowa uznania dla zespołu od dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale Agnieszki Czarnik-Buż, od radnej powiatu i zarazem dyrektora GBP w Boguchwale Anny Wolskiej, że zespół otrzymuje zlecenie grania na "już", mobilizuje się i jest gotowy do działania, czy od prezesa Zarządu Gminnego OSP Kazimierza Siorka. Po części oficjalnej przyszedł czas na ucztę muzyczną i miło było posiedzieć na boguchwalskim rynku w ciepły sierpniowy wieczór i posłuchać różnorodnego repertuaru zespołu, a także zobaczyć kapelmistrza Dariusza Tobiasza w "wersji tanecznej".

Obecny skład orkiestry:

 1. Dariusz Tobiasz - kapelmistrz
 2. Barlik Stanisław - trąbka
 3. Błażej Michał - instrumenty perkusyjne
 4. Borowiec Antoni - saksofon alt
 5. Borowiec Mariusz - saksofon tenor
 6. Borowiec Tadeusz - bęben
 7. Ciebiera Bogdan - saksofon tenor
 8. Cioch Roman - tuba
 9. Czyż Joanna - trąbka
 10. Gołąb Jakub - klarnet
 11. Kłęk Filip - saksofon alt
 12. Lęcznar Marcin - saksofon alt
 13. Maziarz Monika - saksofon alt
 14. Miciuda Witold - werbel
 15. Opaliński Edward - trąbka
 16. Radziszewski Edward - trąbka
 17. Rykała Joanna - saksofon tenor
 18. Sikora Jerzy - puzon
 19. Słaby Michał - trąbka
 20. Tobiasz Jakub - trąbka
 21. Tomoń Patrycja - klarnet
 22. Warzybok Bolesław - saksofon tenor
 23. Wojtaszek Adam – klarnet

W związku z jubileuszem 20-lecia pracy artystycznej chciałabym całemu zespołowi i osobom zaangażowanym w jego działalność podziękować i myślę że będę wyrazicielem mogielnickiego środowiska i nie tylko, za uprzyjemnianie nam - słuchaczom uroczystości o różnym charakterze. Należy Wam życzyć wytrwałości, zdrowia i wielu chętnych do tej pracy wśród młodego pokolenia.

W artykule wykorzystałam informacje przekazane mi od Bogdana Ciebiery i Joanny Rykały, za co serdecznie im dziękuję.

Ewa Ziemba

fot. UM, Ewa Ziemba, Buen Camino, www.facebook.com/mgok.im.k.sobczyk.tyczyn

Liczba odsłon: 1172
 • Data aktualizacji: 2021-06-17 15:09
 • |
 • Licznik odwiedzin: 14 978 411