36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie aktualności

Komunikat w sprawie obecnej sytuacji spowodowanej zakażeniami COVID-19

DSC_4858a.jpg,
DSC_4854 (2).JPG,

Dziś w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie władz Gminy Boguchwała z przedstawicielami Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych i Straży Miejskiej oraz sołtysami i dyrektorem MOPS w sprawie obecnej sytuacji spowodowanej zakażeniami COVID-19.

Na dzień dzisiejszy na terenie Powiatu Rzeszowskiego nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania, ani podejrzenia o zachorowaniu wywołanym przez koronawirusa. Służby sanitarne na bieżąco monitorują  sytuację, są w stałym kontakcie i informują się wzajemnie. Dla przypomnienia podajemy numer infolinii NFZ, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje - 800 190 590.

Apelujemy o zachowanie spokoju i jednoczesne eliminowanie sytuacji narażających na potencjalne zarażenie koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie przebywania w większych skupiskach ludzi i przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Zachęcamy mieszkańców, którzy chcą załatwić sprawy w Urzędzie Miejskim w Boguchwale do skorzystania z możliwości załatwienia wielu spraw drogą elektroniczną bip.boguchwala.pl oraz kontaktu telefonicznego 17 87 55 200.

Decyzją Burmistrza Boguchwały wydarzenia kulturalne i zajęcia dodatkowe w gminnych instytucjach kultury zostają zawieszone do odwołania.

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Komunikat dostępny na stronie: www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach.


Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

  • Data aktualizacji: 2020-09-25 13:08
  • |
  • Licznik odwiedzin: 13 376 284