Aktualności

Wszystkie aktualności

Sala pamięci Tadeusza Nalepy w Zgłobniu

2023-03-06
Krystyna Miłek
Sala Nalepy SP Zgłobień 2
Sala Nalepy SP Zgłobień 2

Z okazji rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy w Szkole Podstawowej w Zgłobniu otworzono salę poświęconą jego pamięci i twórczości. Gościem był dr Tomasz Paulukiewicz, medioznawca, autor programów estradowych i telewizyjnych, wieloletni współpracownik Tadeusza Nalepy, m.in.  twórca widowisk "Breakout wraca do domu", "60 urodziny T. Nalepy", "Breakout Festiwal".

Pan Tomasz  przybliżył uczniom sylwetkę artysty oraz przedstawił przemiany społeczno- kulturowe w drugiej połowie XX wieku. Uczniowie z wielką uwagą słuchali o życiu swoich rówieśników w okresie PRL, a także o tym jak sztuka splata się z polityką i jakie znaczenie może mieć kultura i muzyka dla kształtowania się niezależnej świadomości społecznej w czasach zniewolenia, determinując  nawet pośrednio transformację ustrojową, co miało miejsce w latach 80. w Polsce. Prelekcja była ilustrowana muzyką Tadeusza Nalepy.

Na zakończenie Bogdan Kaczor, Wiktoria Bator i Mateusz Zacios zaśpiewali i zagrali znany wszystkim utwór "Kiedy byłem małym chłopcem", a uczniowie podziękowali za interesującą prelekcję.

Organizatorem wydarzenia była nauczycielka historii Krystyna Miłek.

źródło i fot. Krystyna Miłek

Liczba odsłon: 1245
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2023-03-06
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2023-03-06 10:49
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność