36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie aktualności

Życie jest matematyką

ZSK1.jpg,
ZSK2.jpg,
ZSK3.jpg,
ZSK4.jpg,

Od 15 września w Zespole Szkół w Kielanówce realizowany jest projekt pod nazwą "Życie jest matematyką" dofinansowany przez Fundację mBanku.

Projekt skierowany został do uczniów klas IV-VI, ale działania projektowe pośrednio obejmują także: pozostałych uczniów szkoły, rodziców/opiekunów, nauczycieli i pracowników szkoły, uczniów i nauczycieli innych szkół w gminie, społeczność gminną.

Myślą przewodnią projektu jest ukazanie wszechobecności matematyki w życiu codziennym oraz uświadomienie uczniom, że nie opiera się ona tylko na przyswajaniu definicji i wzorów oraz rozwiązywaniu typowych zadań, ale można ją znaleźć nawet tam, gdzie się jej na pierwszy rzut oka nie spodziewamy. Jednym słowem matematyka jest wszędzie i może być naprawdę fascynująca, a świat bez matematyki nie ma racji bytu.

Dotychczas odbyła się rodzinna gra terenowa "Prosto do celu", która dostarczyła wielu emocji dzieciom i opiekunom. Do rywalizacji przystąpiło18 drużyn. Po otrzymaniu mapy, każda z nich wyruszyła trasę do oznaczonych na mapie punktów z zadaniami. Przy każdym punkcie zawodnicy losowali pytanie sprawdzające wiedzę z zakresu matematyki i notowali jego rozwiązanie na karcie odpowiedzi. O wygranej oprócz liczby uzyskanych punktów decydował także czas wykonania zadania.

Odbyły się również zajęcia plastyczno-techniczne "Symetria w architekturze i naturze". Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie pojęcia i definicje związane z przekształceniami geometrycznymi, odnajdywali symetrię w świecie roślin oraz architekturze, a także samodzielnie wykonali makiety symetrycznych budowli.

Następne działanie to warsztaty pokazujące obecność matematyki w kuchni - "Kuchenne rewolucje matematyczne". Na pierwszych z nich uczniowie z dużym zainteresowaniem ważyli produkty, zamieniali jednostki wag, przeliczali ilość potrzebnych produktów przy pomocy proporcji. Na kolejnych zajęciach – piekli ciasteczka, które posłużyły do utworzenia planszy z klasyfikacją czworokątów. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i z dużą dokładnością i starannością wykonywali zadania, a pięknie udekorowane ciasteczka smakowały przepysznie.

Projekt trwa do 15 grudnia, a na uczestników czekają jeszcze inne ciekawe zajęcia i warsztaty, wieczór gier oraz konkursy z nagrodami.

źródło i fot. ZS Kielanówka

Liczba odsłon: 518
  • Data aktualizacji: 2023-06-07 11:43
  • |
  • Licznik odwiedzin: 19 227 410