Aktualności

Wszystkie aktualności

Osiągniecia "Nosowian" podczas 53. Sabałowych Bajań

2019-08-22
Stefania Buda / RPR

Historia Sabałowych Bajań sięga roku 1967, kiedy to po raz pierwszy odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej. Pomysłodawcą imprezy był Józef Pitorak, który w tamtych latach był prezesem Domu Ludowego. Początkowo był to tylko konkurs dla gawędziarzy. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego "Sabały", gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny.

W miarę upływu lat "Sabałowe Bajania" rozrastały, przybywało konkurencji. W roku 1969 do regulaminu wprowadzono konkurs instrumentalistów ludowych, w 1974 r. konkurs śpiewaków ludowych, a w 1984 konkurs śpiewu pytacy i mowy starosty weselnego.

Istotą Sabałowych Bajań są trwające trzy dni przesłuchania konkursowe. W tegorocznej 53 edycji festiwalu wystąpili także członkowie zespołu "Nosowiany", którzy wystartowali w kategorii gawędziarzy. Trzecie miejsce zdobyła Stefania Buda, a wyróżnienie otrzymała Kazimiera Bębenek oraz Mateusz Iżyński (grupa młodzieży). W kategorii gawędziarzy wystąpiło 42 uczestników, w tym 28 w grupie dorosłych, 8 w grupie młodzieży i 6 w grupie dzieci.

Biorąc pod uwagę, że w tej kategorii wystąpili gawędziarze z województw małopolskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, a nawet z Chicago w USA, gdzie prym wiodą górale, osiągniecia naszej trójki reprezentującej Podkarpacie to wielka satysfakcja – podkreśla Stefania Buda.

źródło: Stefania Buda, ezakopane.pl, sabalowebajania.pl

Liczba odsłon: 1530
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2019-08-22
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2019-08-22 08:50
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność