36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Tydzień Bibliotek, czyli konkursy, atrakcje i kosmiczna noc

_DSC6638.JPG,

"Biblioteka. Oczywiście!". Pod takim właśnie hasłem Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale zainaugurowała 9 maja 2017 roku w swojej siedzibie tegoroczne obchody "Tygodnia Bibliotek".

Inauguracja przebiegała nader aktywnie - bo podsumowaniem aż dwóch konkursów, w których łącznie wzięło udział 246 młodych czytelników. Na początku bibliotecznej gali zaprezentowano publiczności Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. "Wśród bohaterów Astrid Lindgren...", nad którym honorowy patronat pełnili Wiesław Dronka - Burmistrz Boguchwały i Barbara Chmura - dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Konkurs ten zaktywizował aż 215 czytelników z powiatu rzeszowskiego do przygotowania artystycznych ilustracji, wykonanych różnorodną techniką plastyczną - od akwarel, pasteli, prac w ołówku, wyklejanek, po barwne kolaże. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Szpunar, Krystyna Czeluśniak, Wojciech Kalandyk, Lucyna Różnowicz i Irena Jakubiec przyznała łącznie 20 nagród i 21 wyróżnień.

W kategorii wiekowej: przedszkolaki nagrodzono - Emilię Piękoś i Dawida Bukowskiego (ZSP w Krasnem), Arianę Janaś (NSP w Sołonce), Kingę Pyziak (SP nr 2 w Chmielniku) oraz Alicję Leckę (ZSP w Krasnem). Natomiast wyróżnienia przyznano: Tristanowi Gromkowi (NSP w Sołonce), Szymonowi Dąbrowskiemu, Lilianie Wisz i Julii Müller (ZSP w Krasnem), Milenie Jabłońskiej (SP nr 3 w Chmielniku) oraz Aleksandrze Fornal (ZSP w Krasnem).

W kategorii wiekowej: uczniowie klas I-III szkół podstawowych komisja przyznała 6 nagród dla: Anny Przerwanek (SP w Lutoryżu), Wiktorii Chodary (SP w Kielanówce), Marii Sitarz (SP nr 2 w Chmielniku), Weroniki Król-Siłki (SP nr 3 w Chmielniku), Roksany Kawy (SP w Zgłobniu) oraz Zofii Ossolińskiej (SP w Hyżnem). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Julia Młynarska (SP w Kielanówce), Sandra Ceglarz (SP nr 2 w Niechobrzu), Jakub Książek (SP w Racławówce), Nikola Maciołek (SP w Futomie), Klaudia Stosor (SP w Woli Zgłobieńskiej), Damian Tront, Gabriela Górnicka i Gabriela Habrat (SP w Kielanówce).

W kategorii wiekowej: uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych komisja nagrodziła 6 wykonawców prac. Nagrody otrzymali: Kacper Szczepanik (SP w Mogielnicy), Aleksandra Sieradzka (SP w Kielanówce), Ksawier Zymelke (SP w Lubeni), Aleksandra Żuczek (SP w Racławówce), Zuzanna Janik (SP nr 3 w Chmielniku) oraz Jadwiga Strzelec (SP nr 2 w Chmielniku). Natomiast wyróżnienia przyznano: Zuzannie Wielgos (SP w Futomie), Julii Kuc (SP nr 2 w Chmielniku), Martynie Ziembie (SP nr 2 w Niechobrzu), Dawidowi Król-Siłce (SP nr 3 w Chmielniku) oraz Martynie Dziepak (SP nr 2 w Chmielniku).

W ostatniej kategorii konkursowej: uczniowie gimnazjów komisja przyznała 3 nagrody dla Mileny Angerman (Gimnazjum Dwujęzyczne w Boguchwale), Klaudii Krok (Gimnazjum w Boguchwale) i Karoliny Bazan (Gimnazjum w Głogowie Małopolskim) oraz 2 wyróżnienia dla Natalii Drozd i Izabeli Pietruchy (Gimnazjum w Niechobrzu).

Podczas bibliotecznej gali "Biblioteka. Oczywiście!" rozstrzygnięto także drugi z konkursów, który zachęcił 31 uczniów szkół podstawowych do przygotowania animacji komputerowych w języku Scratch. Uczestnicy Regionalnego Konkursu Informatycznego "2. scratchowanie w Bibliotece" oceniani byli przez komisję w składzie: Damian Drąg, Danuta Palimąka, Edyta Zalepińska, Lesław Palimąka i Irena Jakubiec.

W kategorii "Spacer po Bibliotece" komisja przyznała nagrody dla: Krystiana Myśliwca, Kamili Bielendy, Dominika Krajewskiego (SP w Boguchwale) oraz wyróżniła Kacpra Molka (SP w Boguchwale). Natomiast w kategorii "Moja Bajka" nagrody otrzymali: Kornelia Żukowska, Łukasz Lewdoń, Łukasz Cieszyński, Wiktor Bukowski i Wojciech Fronczyk (SP nr 27 w Rzeszowie), Radosław Fritz i Katarzyna Oparowska (SP w Woli Zgłobieńskiej), Julia Kawa (SP w Nosówce) oraz Jakub Zalepiński (SP nr 25 w Rzeszowie). W tej samej kategorii tematycznej komisja wyróżniła: Kacpra Pawłowskiego, Krzysztofa Myślińskiego i Szymona Madyckiego (SP nr 27 w Rzeszowie) oraz Oliwiera Kąkola (SP w Boguchwale).

To było wyjątkowe spotkanie - spotkanie czytelników i sympatyków bibliotek publicznych, kreatywnie postrzegających świat literacki i bibliotekę - źródło inspiracji i wiedzy. Dla nich Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale przygotowała nie lada gratkę - multimedialne prezentacje najlepszych prac konkursowych oraz ekspozycję modeli i rakiet kosmicznych z kolekcji Rafała Ducha, uzupełnianą wystawą planszową "Polska w Kosmosie".

Tematyka kosmosu była kontynuowana 13 maja podczas "Boguchwalskiej Nocy Bibliotek". W ten wyjątkowy wieczór Rezydencja Literacka Boguchwały dosłownie "pękała w szwach". Każdy z gości boguchwalskiej książnicy mógł znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie. Zwolennicy wartościowej lektury - ciekawą książkę, rekomendowaną przez bibliotekarki. Pasjonaci sztuk wszelakich – pamiątkowy Certyfikat Nocy Bibliotek z grafiką Łukasza Cywickiego, wspomnianą wystawę modeli kosmicznych oraz znaczków pocztowych. Sympatycy gwiezdnych konstelacji i kosmicznych podróży mogli podziwiać ich piękno plenerowym planetarium, uczestniczyć w tematycznej sesji futurystycznej z książką, bądź też w warsztatach plastycznych Klubu 4-H pn. "Galaktyka marzeń w Boguchwale", tworząc przepiękne rakiety.

Atrakcją wieczoru był łazik marsjański, wykonany przez Studenckie Koło Naukowe Lotników Politechniki Rzeszowskiej oraz eksperymenty naukowe, przygotowane przez firmę "Aeromentors", np. start rakiety wodnej, doświadczenia z ciekłym azotem, baloniki napełniane helem itp.

Podczas Boguchwalskiej Nocy Bibliotek szczególnie pamiętano o najmłodszych czytelnikach Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale. Z myślą o nich rozstrzygnięto XIV Plebiscyt Czytelniczy "Najlepsi z Najlepszych 2017", nagradzając 46 najaktywniejszych czytelników. W bogatym programie "Dziecięcych Igraszek Literackich" pn. "Wśród gwiazd i gwiazdozbiorów" zaproponowano dzieciom moc atrakcji z niespodziankami. W "Kinie przy Kominku" najmłodsi zobaczyli film edukacyjny "Czym są gwiazdy?", który zainspirował ich do przygotowania literackiej konstelacji - Książki. Dziecięca "wyprawa do gwiazd" była okazją do pewnych podsumowań. Przyznano "Gwiazdy DKK" najaktywniejszym czytelnikom z Dyskusyjnego Klubu Książki w Boguchwale i Dyskusyjnego Klubu Książki w Nosówce. Rozstrzygnięto także konkursy plastyczne "Kubuś Puchatek Moim Przyjacielem" i "Tu czy tam? Z książką nie jestem sam!". Wiele emocji dostarczył uczestnikom bibliotecznego spotkania finał Gminnego Konkursu Literackiego "Gwiazdy z Nibylandii...", podczas którego dzieci sprawdzały bajkową wiedzę swoich rodziców - odgadując wspólnie hasło krzyżówki: "Biblioteka. Oczywiście!".

Tej kosmicznej nocy nie mogło zabraknąć najpiękniejszych utworów literackich, czytanych dzieciom przez Wiesława Kąkola - przewodniczącego Rady Miejskiej w Boguchwale oraz Ewę Śliwę - zastępcę Burmistrza Boguchwały. A potem wspólnemu czytaniu nie było końca. Bo każdy z uczestników Boguchwalskiej Nocy Bibliotek chciał przeczytać "Pana Soczewkę na Księżycu" Jana Brzechwy - lekturę nie z tej ziemi.

fot. UM

Liczba odsłon: 481
  • Data aktualizacji: 2018-04-20 14:48
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 742 613