36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Oświadczenie Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego

baner LOB.jpg,

Oświadczenie Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego dotyczące przebiegu egzaminu maturalnego z języka polskiego w dniu 4 maja 2017 roku.

W Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale po raz piąty przeprowadzane są egzaminy maturalne. Pierwszego dnia w trakcie egzaminu z języka polskiego Zespół Nadzorujący stwierdził na podstawie sygnału wiadomości - sms przysłanej na telefon komórkowy jednej z maturzystek, iż absolwentka wniosła do sali urządzenie elektroniczne, tj. telefon. Maturzystka siedziała w pierwszym rzędzie, naprzeciw Zespołu Nadzorującego, a sygnał wiadomości był wyraźny.

O zdarzeniu zostałem powiadomiony przez członka Zespołu i osobiście na sali egzaminacyjnej potwierdziłem zaistnienie zdarzenia. Stosując się do procedury postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, po powiadomieniu Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, przerwałem i unieważniłem jej egzamin, maturzystka natomiast opuściła salę egzaminacyjną.

Wydarzenie nie wpłynęło negatywnie na dalszy przebieg egzaminu z języka polskiego pozostałych maturzystów. Absolwentka przyjęła ze zrozumieniem, choć oczywiście bardzo emocjonalnie decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu. Przystępuje do kolejnych egzaminów, w tym także z przedmiotów zdawanych w drugim języku nauczania – angielskim.

Wyrażam podziękowanie Redakcjom i Dziennikarzom prasy regionalnej: "Nowin" i "Gazety Wyborczej" za rzetelny komunikat na temat zdarzenia i empatię wobec dramatu maturzystki. Państwa przekaz odzwierciedlił złożoność sytuacji absolwentki, co inne media po prostu relacjonowały, nie wychodząc poza ramy informacji.

Maturzystka była przekonana, że zdeponowała telefon wraz z torebką, w sali do tego przeznaczonej, ten jednak znajdował się w kieszeni jej żakietu. Smartfon stanowi dziś dla młodzieży rzecz tak częstego, ciągłego użytku, jak zegarek dla mojego pokolenia. Zabiera się go bezwiednie wszędzie, nie odczuwając jego obecności. Zespół Nadzorujący potwierdza samodzielność pracy maturzystki. Za roztargnienie przyjdzie jednak absolwentce ponieść surową karę. Nie chciałbym, aby zdarzenie na maturze w Boguchwale podzieliło los newsów, które mają żywot burzliwy, lecz krótki. Zwracam się więc do środowisk opiniotwórczych, do mediów, aby zainicjować dyskusję, czy tak dotkliwa kara - odroczenia prawa zdawania unieważnionego egzaminu dopiero na następny rok, jest adekwatna do wagi przewinienia.

Zbigniew Kalandyk
Przewodniczący Szkolnej Komisji Egzaminacyjnej
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale

Liczba odsłon: 710
  • Data aktualizacji: 2018-04-24 07:56
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 746 420