Urząd Miejski w Boguchwale

e-mail: um@boguchwala.pl
www: http://boguchwala.pl
Data wydruku: 2021-05-15 16:24:41

Kalendarz Wydarzeń

Wieczór filmowy w Boguchwale - Syn Szawła

1 września o godz. 19:30 Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale zaprasza na seans filmu "Syn Szawła", nominowanego do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywcę Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes. W filmie wystąpił m.in. aktor teatru Maska z Rzeszowa Kamil Dobrowolski. Wstęp wolny.

W przypadku sprzyjającej pogody seans odbędzie się na świeżym powietrzu, zaś przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych w sali widowiskowej. Seans przeznaczony dla widzów od 15 roku życia.


Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady - na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

"Syn Szawła" powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu "Shoah", przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film. "Syn Szawła" to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina. (na podstawie materiałów GutekFilm)