Urząd Miejski w Boguchwale

e-mail: um@boguchwala.pl
www: http://boguchwala.pl
Data wydruku: 2020-10-01 15:31:09

Kalendarz Wydarzeń

Koncert Claret Gospel w Boguchwale

Już od niedzieli 30 sierpnia w Boguchwale będziemy gościć czternastoosobową grupę ewangelizacyjną "Claret Gospel", która przedstawi jak śpiewem i tańcem modli się Afryka. Z tej okazji zapraszamy również na Piknik Afrykański na Rynku w Boguchwale, który odbędzie się 3 września (czwartek) o godz. 17:00.

Podczas Pikniku poznamy zwyczaje naszych gości, zobaczymy co nas łączy a co różni, będą zabawy muzyczne, taneczne i plastyczne, a także degustacja potraw. A już w niedzielę 30 sierpnia po mszy wieczornej (godz. 18:00) w Kościele Parafialnym w Boguchwale odbędzie się koncert muzyki "Claret Gospel".


Zespół "Claret Gospel" powstał w 2002 r. Od początku swego istnienia związany jest z Kościołem na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie na co dzień stanowi grupę liturgiczną. Jego głównym celem jest prowadzenie modlitwy uwielbienia poprzez muzykę i dzielenie się słowem Bożym podczas koncertów, spotkań modlitewnych, czuwań, nabożeństw. Nazwa zespołu wskazuje na muzyczne fascynacje artystów. Bliska jest im "czarna" muzyka gospel, ale nie jest im obca także muzyka klasyczna. W swoim repertuarze mają między innymi takie utwory jak: "Nabucco" Verdiego czy "Alleluja" Haendla.

W repertuarze zespołu dominuje muzyka gospel, którą śpiewają z największą radością i przekonaniem. Jest to pierwsza prawdziwa grupa gospelowska na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie raczej dominuje styl reggae. Artyści śpiewają w języku francuskim, angielskim, polskim, łacińskim oraz w językach lokalnych Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Mali, Burkina Faso i Liberii. Towarzyszą im afrykańskie instrumenty: kalebasty, grzechotki, tam-tamy, balafony, itp. Prezentują tańce z 5 krajów i kilkudziesięciu grup etnicznych. Występują w oryginalnych strojach, makijażach i fryzurach afrykańskich.

"Claret Gospel" śpiewa o radości, miłości i pokoju. Przekazuje te wartości, za którymi świadomie lub nieświadomie tęskni każdy człowiek. Śpiewa o niesprawiedliwości, wojnie o tym, co boli. Chórzyści pochodzą z biednych, a niektórzy nawet z bardzo biednych rodzin. Znajdują się w różnych sytuacjach życiowych, jedni studiują, pracują a jeszcze inni poszukują pracy. Trudna sytuacja w kraju nie przeszkadza im jednak robić tego, co kochają. Mówią, że dzięki śpiewaniu otrzymują wiele łask bożych, za które są Bogu wdzięczni.