Urząd Miejski w Boguchwale

e-mail: um@boguchwala.pl
www: http://boguchwala.pl
Data wydruku: 2020-04-04 20:18:23

Wszystkie aktualności

Wieczór kolęd i pastorałek w Nosówce

26 stycznia w Domu Ludowym w Nosówce odbyło się spotkanie pokoleń -   wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Organizatorem spotkania był Lokalny Ośrodek Kultury "Wspólnota" w Zgłobniu – filia w Nosówce pod przewodnictwem Dyrektor Małgorzaty Kot oraz Renaty Bijoś. W spotkaniu uczestniczyli Zastępca Burmistrza Boguchwały Justyna Placha- Adamska, ks. proboszcz Józef Opaliński, Radni Rady Miejskiej Alina Pociask oraz Marek Cisek, Sołtys Nosówki Stanisław Bębenek, a także Dyrektor SP w Nosówce Bożena Łyszczek. W wydarzeniu liczny udział wzięli uczniowie i mieszkańcy wsi.

W pierwszej odsłonie zaprezentował się zespół "Nosowiany", pod kierunkiem Stefanii Budy, który przedstawił "Kolędę z kozą". Przedstawienie to zdobyło III miejsce na Przeglądzie Kolędniczym w Kolbuszowej. Na scenie zaprezentowały się uczennice szkoły w Nosówce Wiktoria Róg i Karolina Miłek, a także kilku absolwentów placówki. Następnie widownia usłyszała piękne, oryginalne i mało znane pastorałki wykonane przez członkinie zespołu "Nosowiany" wraz z kapelą pod kierunkiem pana Aleksandra Malaka.

Kolejny zespół ludowy "Jubilatki" ze Zgłobnia zaprezentował kilka wesołych i współczesnych kolęd, a najbardziej do gustu widowni przypadła pastorałka "Od serca do ucha".

W czasie występu Chóru "Risoluto" rozbrzmiewały tradycyjne polskie kolędy i urocze pastorałki w różnych językach i ciekawych aranżacjach. Chór składa się z 8 osób. Kieruje nim Ryszard Pich – były nauczyciel muzyki w naszej szkole, obecnie organista w Zgłobniu. Na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie zajął III miejsce.

Na koniec wszyscy uczestnicy bożonarodzeniowego spotkania śpiewali tradycyjne, polskie kolędy, biesiadowali, rozmawiali jak to "drzewiej bywało".

Zespoły z wielką starannością zaprezentowały piękne kolędy, pastorałki, zwyczaje i obrzędy, zintegrowały całą społeczność, połączyły pokolenia. Bez wątpienia można przypisać im miano ambasadorów kultury polskiej, tak bliskiej sercu każdego Polaka.  

Tekst i zdjęcia: Bożena Łyszczek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Nosówce