Urząd Miejski w Boguchwale

e-mail: um@boguchwala.pl
www: http://boguchwala.pl
Data wydruku: 2020-08-03 23:23:05

Wszystkie aktualności

Kielanówka zwyciężyła w Turnieju Sołectw 2019

W niedzielę w Nosówce odbyła się kolejna edycja Turnieju Sołectw. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje wszystkich miejscowości z terenu Gminy Boguchwała. Niestety niesprzyjająca aura uniemożliwiła rozegranie części zaplanowanych konkurencji turniejowych. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyła się Kielanówka, drugie miejsca zajął Niechobrz, a trzecie Wola Zgłobieńska. W składzie reprezentacji niektórych sołectw znaleźli się Radni Rady Miejskiej, Sołtysi oraz Przewodniczący Zarządu Osiedla. Za ich udział drużyny uzyskiwały dodatkowe punkty. Reprezentacje otrzymały nagrody finansowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich miejscowości zaprezentowały swoje stoiska i wzięły udział w konkursie kulinarnym "Smaki mojego ogrodu zamknięte w szkle". Komisja konkursowa wybrała zwycięzców czterech kategorii. Za najlepszą nalewkę wyróżnienie otrzymało KGW z Nosówki, najlepsze powidło przygotowało KGW z Woli Zgłobieńskiej, najlepszą potrawę mięsną KGW ze Zgłobnia, a najlepszą sałatkę "na zimę" Stowarzyszenie Krzewienia Kultury z Boguchwały. Komisja podkreślała wysoki poziom konkursu i przyznała, że wybór spośród wielu przepysznych przysmaków i nalewek nie był łatwy.

W uroczystościach wziął udział Zespół Pieśni i Tańca "Ojczyzna" z Baltimore w USA, który uczestniczy w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Aura uniemożliwiła grupie zaprezentowanie pełni swoich możliwości, ale odbyła się wspólna biesiada z zespołem Jubilatki ze Zgłobnia oraz mieszkańcami gminy. Nie zabrakło charakterystycznych polskich piosenek ludowych.

Podczas Turnieju Sołectw przeprowadzono zbiórkę pieniędzy, w celu pomocy Dominikowi- mieszkańcowi Nosówki, który przed rokiem uległ poważnemu wypadkowi w pracy. Obecnie przechodzi długą i kosztowną rehabilitację. Część reprezentacji biorących udział w turnieju przekazało wywalczone nagrody na ten szczytny cel.

Organizatorem Turnieju był lokalny Ośrodek Kultury "Wspólnota" w Zgłobniu. Nagrody ufundowali Burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol, Firma Mark-Bud Marek Chromik, Firma Agrobud Robert Świder oraz Bank Spółdzielczy w Niechobrzu. Organizację konkursu kulinarnego dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja pn. Zorganizowanie imprezy mającej na celu promocję obszaru objętego LSR "Smaki mojego ogrodu zamknięte w szkle", realizowanego przez LGD "Trygon- Rozwój i Innowacja".

Obszerna galeria zdjęć z turnieju dostępna na stronie www.facebook.com/pg/boguchwala.gmina