Urząd Miejski w Boguchwale

e-mail: um@boguchwala.pl
www: http://boguchwala.pl
Data wydruku: 2020-06-05 07:25:02

Wszystkie aktualności

Mieszkańcy Racławówki przeciwko podziałowi sołectwa

26 lutego w Domu Ludowym w Racławówce odbyło się Zebranie Wiejskie, podczas którego przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące przyłączenia części Racławówki - Racławówki Doły - do Rzeszowa.

Konieczność przeprowadzenia konsultacji wynikała z wyrażonej, Uchwałą nr III/56/2018 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 18 grudnia 2018 roku, woli włączenia w granice miasta Rzeszowa Racławówki Doły. Uchwała Rady Miasta Rzeszowa to kolejna próba rozszerzenia granic stolicy województwa o tereny Gminy Boguchwała. Mieszkańcy Racławówki już czterokrotnie nie wyrazili zgody na podział ich sołectwa, a decyzje odmowne Rady Ministrów w sprawie przyłączenia Racławówki Doły zapadały w latach 2010, 2016, 2017 i 2018.

Na wczorajsze spotkanie przybyło 100 Mieszkańców Racławówki, którzy zdecydowanie sprzeciwili się dzieleniu swojej miejscowości. Aż 91% głosujących nie wyraziło zgody na przyłączenie Racławówki Doły do miasta Rzeszowa. Za przyłączeniem opowiedziało się 4% głosujących.

Wyniki konsultacji trafią do Rady Miejskiej w Boguchwale, a następnie do Wojewody Podkarpackiego. Na tej podstawie wydana zostanie opinia w sprawie wniosków o zmianę granic Rzeszowa. Ostateczna decyzja będzie należała do Rady Ministrów.

Obecne granice Racławówki i Gminy Boguchwała uwzględniają więzi społeczne, gospodarcze, kulturowe i zapewniają spokojny i zrównoważony rozwój. Pomimo, iż decyzja będzie należeć ostatecznie do Rady Ministrów, to głos Mieszkańców będzie miał duże znaczenie.