a
data wydruku: 2024-06-20 10:37:22
BOGUCHWAŁA OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY

Gmina Boguchwała

e-mail: um@boguchwala.pl www: boguchwala.pl

Wszystkie aktualności

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dziś mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego. W Boguchwale pod Pomnikiem Grunwaldu zapłonęły znicze upamiętniające ofiary grudniowych wydarzeń. W imieniu samorządu wiązankę kwiatów złożyli Burmistrz Boguchwały Wiesłąw Kąkol oraz Zastępca Burmistrza Justyna Placha-Adamska.

Stan wojenny to stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku, niezgodnie z Konstytucją PRL. Rada Państwa podjęła niejednogłośnie uchwałę 12 grudnia 1981 roku na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy. Sejm PRL poparł stan rzeczy uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.

Solidarność spodziewała się rozwiązań siłowych ze strony rządu. I jako środek oporu, gdyby do tego doszło, zalecała strajki. Władze tego się obawiały, więc stan wojenny zdecydowano się wprowadzić w dzień wolny od pracy. 13 grudnia wypadał w niedzielę. Już w nocy z 12 na 13 grudnia przestały działać radio i telewizja. Od rana puszczano przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który obwieścił wprowadzenie stanu wojennego.

Choć formalnie stan wojenny trwał dwa lata, to decyzja o jego wprowadzeniu na wiele lat odcisnęła się na losach Polski i Polaków. Stan wojenny to przede wszystkim śmierć ponad stu ofiar i dramat ich rodzin. Największą zbrodnią tamtego okresu była pacyfikacji kopalni "Wujek", podczas której życie straciło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. W wyniku tłumienia manifestacji i demonstracji w stanie wojennym życie straciło kilkadziesiąt osób. Inni zginęli w wyniku pobić na komisariatach czy w skrytobójczych morderstwach służby bezpieczeństwa. Tysiące Polaków poddano represjom i szykanom. Liczba osób poszkodowanych w wyniku stanu wojennego nie została wciąż dokładanie oszacowana.

fot. UM, źródło: www.solidarnosc.org.pl