a
data wydruku: 2024-11-22 04:12:05
BOGUCHWAŁA OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY

Gmina Boguchwała

e-mail: um@boguchwala.pl www: boguchwala.pl

Wszystkie aktualności

Boguchwalskie szkoły dla Niepodległej

Gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 10 i 11 listopada. Świętowanie w gminnych placówkach oświatowych rozpoczęło się już w dniach poprzedzających niedzielne święto.

9 listopada, punktualnie o godz. 11:11, w gminnych placówkach oświatowych odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Wspólne śpiewanie hymnu odbyło się w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej". W całym kraju czterozwrotkowy hymn narodowy jednocześnie odśpiewało blisko 5 mln uczniów i 480 tys. nauczycieli w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

Boguchwała

W tym samym dniu w Przedszkolu Publicznym w Boguchwale odbyła się uroczysta akademia. Gościem specjalnym wydarzenia był kpt. Daniel Buż, który przybliżył dzieciom wkład żołnierzy w odzyskanie niepodległości. W ramach programu "Przedszkolaki Niepodległej" zaprezentowane zostały piosenki, wiersze i tańce. Odbyło się także rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Boguchwała - moja mała Ojczyzna" oraz wspólne sadzenie pamiątkowego drzewka przed budynkiem przedszkola. Nie zabrakło urodzinowego tortu i odśpiewania "100 lat" Ojczyźnie.

Szkoła Podstawowa w Boguchwale zorganizowała wydarzenie artystyczne "Boguchwała dla Niepodległej!". Wśród przybyłych gości znaleźli przedstawiciele Rady Miejskiej na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Kąkolem. Widowisku artystycznemu towarzyszyła także oprawa wizualna, prezentująca dziecięce albumy i plakaty. Dopełnieniem piątkowego wydarzenia było rozstrzygnięcie "Wielkiego Testu o Niepodległości", zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Boguchwale. 24 października poprzez stronę internetową join.quizizz.com w multimedialnym teście wzięło udział aż 231 osób. Wyłoniono 41 laureatów, przyznając łącznie 15 nagród i 26 wyróżnień.

Kielanówka, Racławówka, Nosówka

W Szkole Podstawowej w Kielanówce uroczystościom z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyło święto Patrona Szkoły - Armii Krajowej. Oprócz uroczystej akademii odbyło się poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowych tablic. Odsłonięcia dokonali Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kąkol oraz Beata Szal - przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Tablice ufundował Zakład Kamieniarski Paweł Pałka.

Piątkowe uroczystości w Racławówce zainaugurowała Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Zabierzowie. We wspólnym korowodzie uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie odbyła się akademia środowiskowa pod hasłem: "Wolności! Bądź nam siłą!". Wzięli w niej udział całe rodziny, poczty sztandarowe OSP Racławówka i Koła Łowieckiego "Rogacz", prezes Banku Spółdzielczego w Niechobrzu Barbara Pasierb oraz wizytator Kuratorium Oświaty Alina Szczepańska. Podczas uroczystej akademii nastąpiło również rozstrzygnięcie VIII Gminnego Konkursu Regionalnego "Mamy Niepodległą". Wzięło w nim udział 85 uczniów z 9 szkół z terenu Gminy Boguchwała.

31 października przypadła 73. rocznica śmierci Patrona Szkoły Podstawowej w Nosówce. Z tej okazji uczniowie klas V-VIII wzięli udział w konkursie pod hasłem "Życie i działalność Wincentego Witosa oraz jego wkład w odzyskanie niepodległości". Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 9 listopada podczas akademii z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie przygotowali także montaż słowno-muzyczny a przed szkolną publicznością wystąpił Zespół Ludowy "Nosowiany".

Zgłobień, Wola Zgłobieńska

8 listopada przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Zgłobniu poświęcono tablicę pamiątkową dedykowaną urodzonemu w Zgłobniu oficerowi Józefowi Szczepanikowi, który był jedną z ofiar mordu katyńskiego w 1940 roku. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kościele p.w. Świętego Andrzeja Apostoła. Następnie po uroczystym przemarszu w asyście pocztów sztandarowych szkoły i miejscowej OSP dalsza część uroczystości odbyła się na terenie parku przy Szkole Podstawowej w Zgłobniu. W uroczystości wzięli udział m.in. Adam Trala - członek rodziny zamordowanego Józefa Szczepanika, przedstawiciele Kuratorium Oświaty - Małgorzata Nowińska-Zgurska i Jolanta Wasilewska, Wiesław Kwasek - radny powiatu rzeszowskiego, radny Tadeusz Kalandyk oraz sołtys Łukasz Hudzik. Kolejnym punktem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Risoluto", uczniów oraz mieszkańców. Największe owacje zebrała kapela "Słowiańska Nuta", która oprócz pieśni patriotycznych zaśpiewała kilka polskich piosenek folklorystycznych.

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Woli Zgłobieńskiej odbyło się w piątek 9 listopada. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym zaprezentowali wybrane zagadnienia z historii Polski, przeplatane fragmentami poezji patriotycznej. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych przygotowanych przez szkolny chór. Podczas uroczystości odbyło się wręczenie nagród laureatom wewnątrzszkolnego konkursu plastyczno-historycznego pod nazwą "Portrety Niepodległości". Ponadto przedstawiciele uczniów i grona pedagogicznego uczestniczyli w modlitwach odprawionych przy pomniku pomordowanych na "Ścieżkach".

Mogielnica, Niechobrz, Lutoryż

W Szkole Podstawowej w Mogielnicy odbyła się żywa lekcja historii, podczas której grupa rekonstrukcyjna "Pasjonaci Ożywionej Historii" przybliżyła czasy I wojny światowej oraz moment odzyskania niepodległości. Uczniowie mieli możliwość przymierzyć mundury armii walczących w latach 1914-1918 oraz zapoznać się bronią i elementami wyposażenia. Szkołę odwiedzili także przedstawiciele organizacji "Strzelec", a uczniowie pełnili honorową straż pod pomnikiem Krzyża, ufundowanego z okazji 20 rocznicy odzyskania niepodległości.

Dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Niechobrzu przygotowały widowisko "Niepodłegła". Uczniowie zaprezentowali scenki, pantomimę, patriotyczne pieśni oraz tańce: Poloneza, Krakowiaka czy taniec z flagami. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 2 w Niechobrzu zorganizowano pogadankę historyczną, multimedialną prezentację oraz inscenizację, w ramach której zaprezentowane zostały dzieje Polski.

Aby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i rozszerzyć wiedzę z zakresu kultury i historii narodowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Lutoryżu wzięli udział w konkursie pod hasłem Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii". Zorganizowana została także straż honorowa pod tablicą wmurowaną w ścianę Domu Ludowego oraz finał Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. 9 listopada odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Konferansjerzy przedstawili dzieje okresu zaborów i ogromną radość z odzyskania wolności. Nie zabrakło patriotycznych piosenek oraz tańca z biało-czerwonymi flagami. Na zakończenia obchodów Święta Niepodległości odbył się marsz ulicami Lutoryża, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodzice i obecni na akademii goście.

źródło i fot. UM, www.facebook.com/bibliotekaboguchwala, www.zskielanowka.pl, Szkoła Podstawowa w Racławówce, www.sp.nosowka.pl, spzglobien.pl, spwolazglobienska.pl, spmogielnica.pl, www.facebook.com/zs.niechobrz, sp2niechobrz.szkolnastrona.pl, www.splutoryz.szkolnastrona.pl

Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2018-11-15
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2018-11-15 10:52
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność