a
data wydruku: 2024-11-25 02:26:23
BOGUCHWAŁA OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY

Gmina Boguchwała

e-mail: um@boguchwala.pl www: boguchwala.pl

Wszystkie aktualności

Gminne Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Burmistrz Boguchwały oraz Przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają na Gminne Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

10 listopada 2018 roku - Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale - godz. 17:00:

Koncert Pieśni Patriotycznych Zespołu Buen Camino "Niepodległe na Boguchwałę" inspirowanych twórczością Adam Kowalskiego z udziałem zaproszonych gości: śpiew - Dominika Kindrat, Ewelina Oczoś, Paulina Zięba; instrumenty dęte - Stanisław Domarski, Dariusz Tobiasz, Jakub Tobiasz; perkusja - Seweryn Krzysztoń, kwartet smyczkowy - Katarzyna Ślemp-Sanchez, Anna Stępień, Izabela Tobiasz, Halina Hajdaś oraz Chór Deo Gloria z Boguchwały Orkiestra Dęta z Mogielnicy.

W trakcie koncertu będzie można otrzymać płytę "Kierunek Wisła", która znajdzie się także w najbliższym wydaniu "Wiadomości Boguchwalskich". Wydarzeniu będzie także towarzyszyć promocja publikacji Gminnej Biblioteki Publicznej "Klaudiusz Angerman - patriota i społecznik". Na zakończenie uroczystości wernisaż retrospektywnej wystawy plakatów Wiesława Grzegorczyka - Kawiarnia Klimatyczna godz. 18:30.

11 listopada 2018 roku:

10:30 - uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Boguchwale w asyście Orkiestry Dętej z Mogielnicy, Chóru Deo Gloria z Boguchwały i pocztów sztandarowych.

11:40 - przemarsz pod Pomnik Grunwaldu w Boguchwale, powitanie zaproszonych gości i delegacji oraz zebranych uczestników uroczystości, odczytanie listu z Kancelarii Prezydenta RP.

12:00 - Hymn Państwowy, złożenie okolicznościowych wieńców i kwiatów przez władze samorządowe i delegacje.

Organizatorzy: Gmina Boguchwała, Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale, Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Boguchwale


Adam Kowalski urodził się w 1896 roku w Rzeszowie, zmarł w 1947 roku w Edynburgu. Mieszkaniec Boguchwały, który walczył zarówno w I jak i II wojnie światowej. Jest autorem ponad 200 pieśni i piosenek żołnierskich. W okresie międzywojennym był założycielem, a następnie kierownikiem Uniwersytetu Żołnierskiego w Grodnie. Służył Ojczyźnie jako poeta i kompozytor. Znacząca część jego utworów zyskała popularność w okresie międzywojennym. Zebrał je w tomach m.in. Lutnia w tornistrze (1934), 100 pieśni żołnierskich (1937) oraz Wiersze o Komendancie (1938). Wyjątkowe miejsce w historii polskiej muzyki uzyskały pieśni: Miała matka trzech synów i Morze, nasze morze oraz napisana w 1920 roku żartobliwa piosenka Leguny w niebie. Podczas kampanii wrześniowej dostał się do niewoli i jako jeniec wojenny został internowany w obozie Bals w Rumunii, gdzie w październiku 1939 roku, napisał Modlitwę Obozową. W 1940 roku po opuszczeniu obozu służył w Armii Polskiej we Francji, a po ewakuacji trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego Żołnierza Polskiego i Polski Zbrojnej. Na obczyźnie ukazał się zbiór jego wierszy i pieśni z lat 1939-1942 pt. Kierunek: WISŁA!, który stał się inspiracją do stworzenia boguchwalskiej płyty pod tym samy tytułem. Na cmentarzu parafialnym w Boguchwale znajdują się groby rodziców - Wincentego i Marianny Kowalskich.

Biografia Klaudiusza Angermana, to opowieść o dokonaniach człowieka wszechstronnie utalentowanego, absolwenta dwóch wyższych uczelni w kraju i za granicą - związanego z Boguchwałą do dnia dzisiejszego. Był on zaangażowany w działania gospodarcze naszego kraju - jako budowniczy linii kolejowych, autor dokumentacji inżynierskiej dla kanałów żeglugi śródlądowej oraz rurociągów ropy i gazu. Bliskie mu były kwestie społeczne, dlatego przeciwdziałał też przysłowiowej "nędzy galicyjskiej" i doposażał legiony oraz inspirował działania patriotyczne i społeczne w Boguchwale. Założył straż pożarną, a także w 500-setną rocznicę bitwy pod Grunwaldem był inicjatorem powstania pomnika w naszej miejscowości. Działał także w dziedzinie polityki w Parlamencie Wiedeńskim zabiegając o niepodległość Królestwa Polskiego.

Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2018-11-07
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2018-11-07 14:55
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność