a
data wydruku: 2024-11-23 21:01:22
BOGUCHWAŁA OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY

Gmina Boguchwała

e-mail: um@boguchwala.pl www: boguchwala.pl

Wszystkie aktualności

"Mesco dux Polonie baptizatur" - 1050. rocznica Chrztu Polski

Dziś obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Centralne uroczystości związane z rocznicą odbędą się w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Gminne obchody odbędą się 23 kwietnia w Boguchwale.

Gminne Obchody 1050-lecia Chrztu Polski - "Z ciemności do światła. Z pogaństwa do chrześcijaństwa" - Rynek Miejski w Boguchwale, 23 kwietnia (sobota) godz. 18:00. W ramach uroczystości odbędą się m.in. rekonstrukcja historyczna oraz pokaz ognia. Po przejściu przez zespół pałacowo-parkowy z drużyną Mieszka i Dobrawy, przy Kościele Parafialnym w Boguchwale odegrana zostanie scena chrztu. Uroczystości zakończy Msza św. o godz. 19:15.


Był 14 kwietnia 966 roku. Wielka Sobota, wieczór. Do kaplicy w pałacu książęcym na Ostrowie Lednickim wszedł książę Mieszko I w towarzystwie Dobrawy i dworskiej świty. Prezbiter, późniejszy biskup Jordan, rozpoczął liturgię chrztu świętego. Mieszko, po wyrzeczeniu się szatana i wypowiedzeniu aktu wiary, ubrany w biały strój katechumena podszedł do kamiennego baptysterium, powoli zanurzył się w wodzie. Jordan, kreśląc znak krzyża, odmówił nad księciem formułę chrztu świętego. Nadał mu nowe, chrzestne imię Dagobert, na cześć świętego władcy z dynastii Merowingów. Świadkami chrztu Mieszka I byli dworzanie Dobrawy, przybyli z księżniczką rok wcześniej z Pragi, rządzonej przez ród Przemyślidów, ochrzczonych niemal wiek wcześniej. Po księciu chrzest na Ostrowie Lednickim przyjęli jego towarzysze - możnowładcy i drużynnicy - podchodząc kolejno do dwu baptysteriów umieszczonych po przeciwległych stronach kaplicy. Na zakończenie, a była to już noc Zmartwychwstania Pańskiego, Jordan odprawił uroczystą mszę świętą, w której po raz pierwszy uczestniczył Mieszko I z grupą dworzan.

Jedyną pewną informacją zaczerpniętą z najstarszych, niemniej późniejszych, bo XIII-wiecznych, polskich roczników dworskich jest nota zapisana pod datą 966, głosząca, iż "Mysko dux Polonie baptizatur" - "Mieszko, książę Polski, został ochrzczony". Natomiast na podstawie informacji tychże kronik oraz znacznie wcześniejszych zapisków kronikarzy biskupa Thietmara (X-XI wiek) i Galla Anonima (XI-XII wiek) na temat czasu przyjazdu z Czech księżniczki Dobrawy, a także zwyczajów związanych z chrztem katechumenów można wnioskować, że Mieszko I ochrzcił się w wigilię paschalną 966 roku, czyli 14 kwietnia.

dr Ewa K. Czaczkowska - chrzest966.pl/ewa-czaczkowska-chrzest-mieszka-i-artykul-popularno-naukowy

Znacznie więcej problemu nastręcza historykom ustalenie miejsca, w którym pierwszy historyczny władca Polski mógł przyjąć chrześcijaństwo. O ile współcześnie nie kwestionuje się już faktu, że chrzest dokonał się na terytorium suwerennego władztwa księcia (wcześniej suponowano przyjęcie chrześcijaństwa poza jego granicami, w Pradze lub Ratyzbonie), to jednak przedstawia się różne jego lokalizacje: Gniezno, Ostrów Lednicki, Poznań. Historycy i archeolodzy przedstawiają niejednokrotnie wykluczające się hipotezy, które weryfikuje nie tylko czas, ale przede wszystkim pełniejsze analiza archeologiczna. Jaskrawym przejawem tych naukowych zmagań może być przykład odkrycia w Poznaniu i Wiślicy tzw. mis chrzcielnych, które miały być wykorzystywane jako baptysteria.

Chrzest Polski, a właściwie chrzest przyjęty przez Mieszka I, był bez wątpienia aktem wiekopomnym. Wprawdzie z wydarzeniem tym wiąże się wiele niewiadomych: data, miejsce, szafarz, jak i imię chrzestne księcia, to jednak decyzja władcy Polan o przyjęciu chrześcijaństwa zaważyła na całych dziejach państwa, które przyszło mu współtworzyć. Mieszko I decydując się na przyjęcie chrześcijaństwa z Rzymu wprowadził "państwo gnieźnieńskie" na arenę państw europejskich, a rok 966 zapisał się w jako oficjalny początek polskiej państwowości.

ks. dr Łukasz Krucki - chrzest966.pl/ks-dr-lukasz-krucki-chrzest-mieszka-i-artykul

fot. Jan Matejko. Zaprowadzenie chrześcijaństwa, commons.wikimedia.org

Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2016-04-14
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2016-04-14 10:16
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność