a
data wydruku: 2024-07-19 17:22:04
BOGUCHWAŁA OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY

Gmina Boguchwała

e-mail: um@boguchwala.pl www: boguchwala.pl

Wszystkie aktualności

Dziewiąta rocznica śmierci Tadeusza Nalepy

Dziś przypada dziewiąta rocznica śmierci Tadeusza Nalepy. Ojciec polskiego bluesa urodził się na terenie naszej gminy, 26 sierpnia 1943 roku w Zgłobniu.

Tadeusz Nalepa - kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów. Zadebiutował w lipcu 1963 roku wraz z Mirą Kubasińską z rzeszowskiego kabaretu "Porfirion" na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie otrzymali wyróżnienie w kategorii zespołów wokalnych. W sierpniu 1965 roku założył grupę Blackout, której pierwszy występ odbył się 3 września 1965 roku w rzeszowskim klubie "Łącznościowiec".

Właściwy rozwój zespołu nastąpił od poznania przez Nalepę mieszkającego wówczas w Rzeszowie poety Bogdana Loebla, z którym współpraca trwała długie lata, a którego teksty nadały niepowtarzalny klimat piosenkom Nalepy. Po rzeszowskich I Krajowych Targach Piosenki w 1965 roku, gdzie Blackout otrzymał wyróżnienie za interpretację, zespół został zaproszony na nagrania do Młodzieżowego Studia "Rytm" i piosenki Nalepy i Loebla trafiły na ogólnopolską antenę Polskiego Radia i Telewizji.

Najbardziej znany skład grupy: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Stanisław Guzek, Krzysztof Dłutowski, Robert Świerszcz i Józef Hajdasz . W latach 1966-1967 nagrali kilka małych płyt i jeden album "Blackout". Wielkim przebojem była "Anna". Zespół istniał do końca 1967 roku. W lutym 1968 roku Nalepa utworzył nową formację Breakout (nazwa miała sugerować "wyłom" w konwencjach dotychczas obowiązujących w polskiej muzyce pop) w składzie Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. Pierwszy występ odbył się 21 lutego 1968 roku w warszawskim klubie "Stodoła", a oficjalny debiut nastąpił 27 lutego na I Musicoramie. W grudniu wylansowali swój wielki przebój "Gdybyś kochał, hej". Pierwsza płyta długogrająca Breakoutu, "Na drugim brzegu tęczy", z towarzyszeniem muzyka jazzowego Włodzimierza Nahornego, ukazała się w 1969 roku. Grupa nagrała łącznie 10 albumów, w tym, mający olbrzymie znaczenie dla nurtu bluesowego w Polsce "Blues Breakout".

Grupa zakończyła działalność po rozpoczęciu stanu wojennego w grudniu 1981 roku, jednak wielokrotnie, z okazji różnych imprez, była reaktywowana. Po zawieszeniu działalności Breakout'u Nalepa kontynuował występy solo, w których towarzyszyli mu muzycy m.in. Oddziału Zamkniętego, Maanamu i Dżemu. Z tymi ostatnimi nagrał w 1992 roku płytę "Numero Uno". Od roku 1993 występował i nagrywał z grupą, w której towarzyszyli mu m.in. syn Piotr Nalepa i żona Grażyna Dramowicz. W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kolejne płyty nagrywał z różnymi składami. Ostatnią jest płyta DVD z 2006 roku z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 roku w Rzeszowie.

W ostatnich latach życia poważnie chorował. Zmarł 4 marca 2007 w wyniku ciężkiej choroby nerek. Tadeusz Nalepa został pochowany dnia 12 marca 2007 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: blues.pl

Fot. commons.wikimedia.org

Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2016-03-04
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2016-03-04 09:16
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność