a
data wydruku: 2024-06-25 14:37:45
BOGUCHWAŁA OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY

Gmina Boguchwała

e-mail: um@boguchwala.pl www: boguchwala.pl

Zasłużeni i honorowi obywatele

Zbigniew Stojek - Zasłużony Obywatel Gminy Boguchwała

Zbigniew Stojek - absolwent WSP w Kielcach. Związany z Boguchwałą jako miejscem pracy twórczej i życiem rodzinnym. W 1973 r. rozpoczął pracę w Boguchwale jako nauczyciel w Społecznym Ognisku Muzycznym nr 1 w Rzeszowie / filia w Boguchwale. W latach 1985–1990 sprawował funkcję dyrektora ogniska.

W latach 70-tych nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia wRzeszowie. Potem przed długie lata związał się zawodowo z terenem gminy Boguchwała. Pracował jako nauczyciel muzyki w szkołach podstawowych w Boguchwale, Lutoryżu i Mogielnicy oraz w Gimnazjum w Boguchwale.

W 1994 r. z jego inicjatywy powstał dwugłosowy chór dziewczęcy "Vox Clamantis", który działał w Szkole Podstawowej w Boguchwale. Od 1999 r. w wyniku zmian organizacyjnych związanych z reformą oświaty, chór działał w Gimnazjum w Boguchwale. Repertuar to pieśni patriotyczne, kościelne, piosenki dziecięco-młodzieżowe, kolędy i pastorałki. W latach 1994–2009 w chórze śpiewało 353 uczennic z terenu gminy Boguchwała.

W 1996 r. wraz z nauczycielem Maciejem Stopą opracował śpiewnik dla starszej młodzieży i dorosłych pt. „Piosenki dla wszystkich – 60 najpopularniejszych piosenek biesiadnych. Wydał album z kolędami i pieśniami religijnymi pt. "Pogodne niebo" (2000 r.) oraz z piosenkami szkolnymi, turystycznymi, harcerskimi i religijnymi pt. "Szkolna samba" (2001 r.).

Założyciel i prowadzący zespoły muzyczne z terenu gminy Boguchwała: kwintet akordeonowy (1980–1984) i zespół akordeonowy (1985–1990), które występowały na wielu imprezach okolicznościowych na terenie gminy Boguchwała, będące również laureatami wielu konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich, zespół "Epidemia" z Boguchwały (1992 r.) młodzieżowy zespół "Presto" z Mogielnicy oraz działający przy MCK w Boguchwale big band "Zibi Band". Działalność tych zespołów zaowocowała nagraniem płyt muzycznych w Studiu SPAART w Boguchwale.

Współzałożyciel i pierwszy kierownik artystyczny boguchwalskiej kapeli ludowej "Kompanija" w latach 1998–2005.  Współpracował jako akordeonista z zespołem "RATATAM".

W latach 1999–2003 współtwórca i współorganizator artystycznych koncertów charytatywnych: "Pomagajmy sobie – Boguchwała Cisnej", "Hej Kolęda - Kolęda", "W dzień Bożego Narodzenia", Koncertów Noworocznych oraz Koncertów Patriotycznych.

Od kilku lat członek zespołu muzycznego "Buen Camino" z Boguchwały. Wraz z zespołem dokonał nagrań płytowych. Dyskografia: "A tu święta. Kolędy na Boguchwałę" (2017 r.), "A tu święta. Rezurekcja na Boguchwałę" (2018 r.), "Kierunek Wisła" (2018 r.), Kolędy i pastorałki w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgłobniu (2019 r.), "Buen Camino śpiewa pieśni JAROMIRA NOHAVICY" (2019 r.), "Niepewność ... do czego służy Niebo" (2019 r.), płyta "Święta na BOGUchwałę" jako Dar na Stulecie z okazji 100 rocznicy urodzin św. JANA PAWŁA II (2020 r.), "Czuwanie na Wielki Piątek" (2021 r.). Część płyt powstała przy towarzyszeniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zgłobniu.

Działalność Zbigniewa Stojka została dostrzeżona na poziomie ogólnokrajowym. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998 r.), odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2001 r.) otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej II stopnia (2001 r.). Obecnie kształci młodych muzyków pracując jako instruktor w muzyki w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubeni.