a
data wydruku: 2024-05-18 18:13:50
BOGUCHWAŁA OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY

Gmina Boguchwała

e-mail: um@boguchwala.pl www: boguchwala.pl

Miasto i sołectwa

Mapa Gminy Boguchwała z podziałem na miejscowości

Niechobrz

Sołectwo Niechobrz położone jest wzdłuż drogi powiatowej 1409R Zwięczyca-Niechobrz-Czudec. W najwyższym punkcie widokowym w 2000 r., na wniosek Rady Gminy Boguchwała, ustawiono Krzyż Jubileuszowy. W 1987 r. biskup Ignacy Tokarczuk dokonał uroczystego koronowania cudownego wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy złotymi koronami - jest to Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy "Zakątek Maryji". W pierwszą niedzielę lipca każdego roku odbywa się odpust, na który przybywają pielgrzymki z okolic Rzeszowa. Powstał też park Matki Bożej Nieustającej Pomocy z dróżkami różańcowymi - postacie poszczególnych dróżek różańcowych w drewnie wyrzeźbiła artystka ludowa z Niechobrza - Agata Błażej. Na terenie Sołectwa prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która uczestnicząc w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu europejskim zdobywała mistrzostwo lub wicemistrzostwo Europy. W sołectwie funkcjonuje również drużyna piłkarska Ludowego Klubu Sportowego "Jedność".

Powierzchnia Sołectwa wynosi: 1581,59 ha
Ludność: 2 963 (2022)

Sołtys: Marian Kawa

Rada Sołecka:

  • Józef Pieniążek
  • Przemysław Czudec
  • Piotr Żuczek
  • Bożena Chmiel
  • Maria Bieniek
  • Władysław Rzepka
  • Zofia Czech
  • Urszula Gębarowska
  • Tomasz Żuczek
  • Robert Szałkiewicz

Rys historyczny

Niechobrz leży na silnie pofałdowanym terenie, gdzie jedno ze wzgórz w górnej części miejscowości osiąga 403 m n.p.m., jest to także najwyższe wzniesienie w gminie. Obecnie znajduje się na nim Krzyż Milenijny.

Wieś Niechobrz została założona w II połowie XIV w. Po raz pierwszy wymieniono ją w dokumentach źródłowych około 1373 r. przy okazji lokacji wsi Lutoryż. Już na przełomie XIV i XV w. Niechobrz znany był jako miejsce, gdzie wydobywano wapień mioceński, który był szczególnie poszukiwany przez artystów pracujących na potrzeby rzeźbiarskiej sztuki sakralnej. Nie wiadomo dokładnie, kim byli pierwsi właściciele Niechobrza. Według źródeł pisanych w XV w., wieś należała do Spytka z Tarnowa, a potem do jego następców. Już w I połowie XV w. byli w Niechobrzu płóciennicy z własnym blechem, pracującym na rzecz odbiorców z Rzeszowie. Na początku XVI w. wieś z dwoma karczmami, młynem i kilkoma sadzawkami należała do parafii w Zabierzowie.

W połowie XIX w. Niechobrz liczył około 1 800 mieszkańców. Działała już wtedy kasa pożyczkowa rozporządzająca własnym kapitałem, udzielająca kredytu rolnikom. W 1890 r. w okresie autonomii galicyjskiej powstała w Niechobrzu jednoklasowa szkoła, której Rada Szkolna Krajowa nadała imię Władysława Jagiełły. Znakiem jej dawnej świetności jest zabytkowy dziś budynek z 1903 r.

W pierwszych latach XX w. powstała druga szkoła - im. Królowej Jadwigi. W 1904 r. młodzież szkolna założyła teatr włościański, który wystawiał spektakle w miejscowej szkole. W 1907 r. powstało kółko rolnicze, które uchodziło za jedno z najlepiej zorganizowanych w powiecie rzeszowskim. W 1908 r. powstało na terenie wsi Towarzystwo Szkoły Ludowej z biblioteką, która liczyła 201 woluminów i miała 100 czytelników. W 1925 r. została założona Ochotnicza Straż Pożarna, wielokrotny medalista zawodów międzynarodowych. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych Niechobrz stał się obiektem zainteresowania archeologów i innych badających przeszłość, m.in. Stanisław Kadyi ogłosił w fachowej prasie swe znaleziska z Niechobrza.

W chwili obecnej w środowisku znane jest Koło Łowieckie "Rogacz" powstałe w 1972 r. Jednak najwięcej ludzi odwiedza Niechobrz za sprawą Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy. Wybudowano go w latach 1969-1971, zaś 13 października 1987 r. dokonano koronacji obrazu Matki Boskiej. W Niechobrzu nie zachowało sie zbyt wiele obiektów zabytkowych. Wśród tych, które przetrwały do dzisiaj należy wymienić kilka starych domów i kapliczki przydrożne.

Klub Sportowy "LKS - Jedność Niechobrz"

Dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych cieszy się działalność Klubu Sportowego. Klub posiada duży pawilon sportowy, w którym mieszczą się szatnie dla zawodników, magazyn, pokój sędziowski, a także sala treningowa i zaplecze kuchenne. "Jedność" jest wielokrotnym zdobywcą Puchar Burmistrza Boguchwały w Piłce Nożnej.

Ochotnicza Straż Pożarna

Strażacy z Niechobrza od prawie czterdziestu lat efektywnie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych jednostek pożarnych. Pierwszy sukces zanotowali w roku 1976 r. Zwyciężyli wówczas w zawodach ogólnopolskich. Jednostka z Niechobrza z powodzeniem występuje również poza granicami kraju. W 2013 r. zdobyli złoty medal podczas XV Międzynarodowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Miluzie.

Ośrodek Kultury

Lokalny Ośrodek Kultury "Razem" w Niechobrzu oferuje szeroki wachlarz możliwości zarówno w zakresie kultury, jak i wypoczynku, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.

Koło Gospodyń Wiejskich

Nieodzowne znaczenie w rozwoju wsi ma Koło Gospodyń Wiejskich. Koło reaktywowało się w 2007 r. i wnosi wiele ciekawych inicjatyw w celu uatrakcyjnienia życia wsi. Organizują pokazy kulinarne, dzięki którym uczestnicy wymieniają się doświadczeniami. Panie biorą udział we wszystkich konkursach organizowanych na terenie Gminy Boguchwała.