36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie aktualności

V Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu

misterium2019.jpg,

W Niedzielę Palmową 14 kwietnia odbyło się jubileuszowe, piąte Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu. Sceny męki i śmierci Jezusa Chrystusa obserwowało tysiące osób. Wśród nich znalazł się m.in. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, poseł RP Krystyna Wróblewska, a także przedstawiciele władz samorządowych powiatu rzeszowskiego oraz Gminy Boguchwała.

Organizatorem misterium po raz kolejny była parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Pierwsze misterium przygotowano w 2015 roku. Jego pomysłodawcą był mieszkaniec Niechobrza Tomasz Grzebyk. Dzięki współpracy wielu środowisk odbyło się widowisko, które obejrzało kilkaset osób. Po pierwszym sukcesie organizatorzy zdecydowali się kontynuować przedsięwzięcie. Z roku na rok Misterium zyskiwało coraz większą popularność i przyciągało jeszcze więcej widzów.

Tegoroczne Misterium tworzyło blisko stu aktorów i statystów. Odtworzono wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, począwszy od wjazdu Jezusa od Jerozolimy aż do śmierci na Golgocie. Sceny rozegrały się na terenie Parku Matki Bożej na wzniesieniu powyżej Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pokazano między innymi ostatnią wieczerzę, modlitwę w Ogrodzie Oliwnym, pojmanie Jezusa i sąd przed Piłatem. Uczestnicy misterium przeszli za Jezusem drogą wiodącą na szczyt wzniesienia, w stronę cmentarza, gdzie zlokalizowała była symboliczna Golgota, miejsce ukrzyżowania Zbawiciela.

Widzowie, aktorzy i organizatorzy podkreślali duchowy wymiar przedstawienia, które jest swego rodzaju nabożeństwem. Odzwierciedlenie tych podniosłych wydarzeń stanowi wprowadzenie do Wielkiego Tygodnia i pozwala głębiej przeżywać tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Organizatorem wydarzenia była Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol, Poseł RP Kazimierz Gołojuch, Poseł RP Stanisław Ożóg, Poseł RP Krystyna Wróblewska, Poseł RP Halina Szydełko oraz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie ks. dr Paweł Pietrusiak.

Obszerna galeria zdjęć dostępna na: www.facebook.com/boguchwala.gmina

Liczba odsłon: 693
  • Data aktualizacji: 2020-05-29 10:30
  • |
  • Licznik odwiedzin: 12 128 143