36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Narodowe Czytanie "Wesela" w Gminie Boguchwała

DSC_5695.JPG,

"Boguchwalanie książki czytają i bibliotekę chętnie odwiedzają". Takie literackie motto w pierwszy weekend września mobilizowało wszystkich sympatyków i czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale do aktywnego udziału w Narodowym Czytaniu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - ogólnopolskiej akcji, objętej patronatem Pary Prezydenckiej. I z niezłym skutkiem - bo chętnych do przeczytania i posłuchania najbardziej znanego Polakom dzieła Wyspiańskiego rzeczywiście nie brakowało.

Na biesiadzie literackiej pn. "Wesele Wyspiańskiego", zorganizowanej 2 września 2017 roku w Parku Lubomirskich w Boguchwale czytali wszyscy - dzieci, młodzież i dorośli. W role Czepca, Gospodarza, Poety, Żyda, Haneczki i innych bohaterów "Wesela" chętnie wcielali się czytelnicy, jak i zaproszeni goście: ks. Mariusz Mik - proboszcz Parafii Boguchwała i Ewa Śliwa – zastępca burmistrza, czy też gospodarze wydarzenia: Damian Drąg - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale i Michał Figura - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale.

Sobotniego popołudnia najpiękniejsze teksty z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego towarzyszyły boguchwalanom także w formie plenerowej ekspozycji pn. "Wesele czytamy w Boguchwale", która nadała Narodowemu Czytaniu artystycznego kolorytu, zachęcając uczestników biesiady do "odwiedzenia" literackich Bronowic razem ze Stefanią Budą z Nosówki oraz do sięgnięcia po książkę "Od Wesela do Pana Tadeusza", rekomendowaną przez autorkę - Ewę Fudalę.

Wśród licznych atrakcji, które tego popołudnia przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna były nie tylko grillowe przekąski czy też słodkości i lody dla milusińskich, ale także "Kreatywne warsztaty literackie", a w nich - zabawy plastyczne "Wesele w oczach dzieci" i "Makijaż weselny" oraz zabawy z klockami.

Takich atrakcji nigdy dość, dlatego "powtórkę" z Narodowego Czytania zorganizowała GBP dzień później, razem z Parafią Niechobrz. 3 września. "Wesele" Wyspiańskiego czytano w Niechobrzu równie chętnie, jak i w Boguchwale. A w gronie czytających znaleźli się m.in. księża, przedstawiciele boguchwalskiego samorządu oraz mieszkańcy Niechobrza, a słuchaczy nie brakowało. Zwłaszcza, że atrakcją Narodowego Czytania w Niechobrzu był komentarz Jerzego Lubasa o dziele Wyspiańskiego oraz scenka weselna zespołu "Nosowiany" z Nosówki.

Sponsorzy wydarzenia: Firma Smak Górno oraz Firma Foryś w Boguchwale.

fot. UM, GBP

Liczba odsłon: 390
  • Data aktualizacji: 2018-05-22 15:31
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 856 137