36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Seniorzy z ziołami za pan brat

P1110018.JPG,

Warsztaty Uniwersytetu Aktywni Plus od 3 lat cieszą się zainteresowaniem seniorów z Gminy Boguchwała. To sprawdzony sposób Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale na zachęcanie osób w wieku 50+ do udziału w aktywnym życiu społecznym, sprzyjającym integracji kulturowej mieszkańców, edukacji regionalnej i wszechstronnemu rozwojowi - intelektualnemu, manualnemu i ruchowemu.

Seniorzy z Boguchwały na taką właśnie aktywność znaleźli "złoty środek" - a mianowicie warsztaty "Tajemnice ziół i roślin", prowadzone przez Joannę Sadowską-Wrzecionko. Podczas warsztatów Uniwersytetu Aktywni Plus zwolennicy zdrowego trybu życia mieli okazję poznać różnorodne zioła, stosowane współcześnie jako przyprawy do potraw czy też jako rośliny lecznicze. Z pomocą Joanny Sadowskiej-Wrzecionko seniorzy odkrywali smaki i właściwości lecznicze roślin o działaniu i zapachu niespotykanym, np. czosnek niedźwiedzi, mniszek lekarski, mięta, dziurawiec, lepiężnik czy kurdybanek.

Spotkania "blisko natury" mobilizowały studentów, by tu - w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale popróbować nowych przysmaków - własnoręcznie upieczonego chlebka, różnorodnych past ziołowych, naleśników i naparów z roślinnymi dodatkami a przede wszystkim zadbać o siebie i swoich bliskich - przyrządzając domowym sposobem ekologiczne kosmetyki - mydełka, toniki, kremy, oliwki itp.

Pozostając z ziółkami za pan brat seniorzy mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności w terenie. Niczym profesjonalni zielarze, razem z instruktorką wyruszali w plener, najpierw w Boguchwale, a potem w ramach majowego wyjazdu studyjnego do Eko Muzeum Wrzecionków, gdzie mieli możliwość spotkać się oko w oko z okazami roślinnymi o leczniczej mocy i zachwycającym zapachu, zobaczyć z bliska bukowy las i jego małych "mieszkańców" oraz popróbować wiejskich smakołyków.

Okazało się, że taka kreatywna forma edukacji seniorów - to tzw. "strzał w dziesiątkę". Ileż nowych wiadomości i inspiracji. A wszystko to na wyciągnięcie ręki - w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boguchwale.

Liczba odsłon: 375
  • Data aktualizacji: 2018-04-24 07:56
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 746 441