Aktualności

Wszystkie aktualności

KRUS - zaświadczenie o rocznej kwocie granicznej podatku od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej

2023-05-16
KRUS OR w Rzeszowie

Jesteś przedsiębiorcą - rolnikiem albo domownikiem rolnika? Podlegasz ubezpieczeniu społecznemu rolników i prowadzisz działalność gospodarczą? Pamiętaj o złożeniu zaświadczenia lub oświadczenia o rocznej kwocie granicznej podatku od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Rzeszowie przypomina o zbliżającym się terminie upływającym w dniu 31 maja 2023 r. na złożenie zaświadczenia naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisami art. 5a ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r., poz. 208 z późn. zm.), rolnik lub domownik kontynuujący podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej ma obowiązek złożenia w Kasie do dnia 31 maja zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego albo oświadczenia, że kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej.

Za 2022 r. wysokość rocznej kwoty granicznej wynosi 3.723,00 zł.

Przekroczenie obowiązującej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź niezłożenie stosownego zaświadczenia/oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej w terminie do dnia 31 maja 2023 r. będzie skutkowało ustaniem ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie, tj. od dnia 01.06.2023 r.

Zgodnie z art. 5a ust. 7 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r. terminy określone w art. 5a ust. 1 pkt 1 i ust. 4 mogą zostać przywrócone na wniosek zainteresowanego rolnika lub domownika, jeżeli ten rolnik lub domownik udowodni, że niezachowanie terminu nastąpiło wskutek zdarzeń losowych.

Liczba odsłon: 432
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2023-05-16
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2023-05-16 13:10
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność